Vinum Acer, czyli kwaśne wino

images13

Jak donosi portal Ekologia.pl jak wszystko,tak i ocet, zwany w starożytności właśnie kwaśnym winem wynaleziono przypadkowo.

Jak można się domyślać, wydłużona fermentacja wina zaowocowała wynalezieniem octu.. Sumerowie jako pierwsi znaleźli dla niego zastosowanie kulinarne.Hipokrates dezynfekował nim rany, a Hannibal starał się nim kruszyć skały stojące na przeszkodzie jego zwycięskiej armii.

Jak podają autorzy artykułu: W średniowieczu kwaśne wino stało się popularnym środkiem czyszczącym oraz lekiem na gorączkę, trąd oraz malarię. Wiemy również, że w XVIII w na terytorium Północnej Ameryki octem leczono przypadłości od bólów brzucha po krztusiec i cukrzycę. Równolegle ze zdrowotnymi zastosowaniami octu rosła jego fama kulinarna. W XIV w. w Paryżu powstały pierwsze destylarnie, w których alchemicy trudnili się wyrobem nie tylko octu, ale także opartej na nim musztardy. Wielką tajemnicę otaczającą właściwości octu odkrył jednak dopiero w 1856 r. Ludwik Pasteur, który udowodnił, że za procesem kwaśnienia wina stoją żywe organizmy, które trawią dostępne cukry i rozkładają je na kwas. 

Zobacz koniecznie