Może upały wrócą?

Nazwa wina: Organic Camino Los Robles 2016 Blanco Airen
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 18,09 PLN

 

Wczesna jesień w Hiszpanii jest bardzo gorąca. Może nawet aż za bardzo, zwłaszcza w Barcelonie i Katalonii. Wino, o którym dziś piszę, chyba bardziej pasuje do tamtejszej atmosfery, niż polskiego początku października z chłodnymi nocami i dniami, podczas których temperatura nie przekracza 20*C.

 

Airen jest najpopularniejszą w Hiszpanii odmianą białych winogron, która w ostatnich latach nie cieszy się specjalnym uznaniem tak enologów, jak i klientów. Daje wina mocno kwasowe i na ogół niezachwycające jakością. Między innymi dlatego dużo nasadzeń tego szczepu się wycina, a winogrona częściej są wykorzystywane do produkcji destylatów, niż win białych.

 

Smakując zawartość tej butelki wypadałoby zgodzić się z większością powyższych stwierdzeń. Wino jest bardzo kwasowe, cytrynowo - grejpfrutowe. Dość lekkie, o mało stanowczej strukturze. Mimo tego (a może dzięki temu) pije się je bardzo lekko i szybko, czemu sprzyja niski woltaż (11% alkoholu w hiszpańskim winie!? Proszę Was...). Pod wieloma względami przypomina innego Iberyjczyka - Vinho Verde i przypuszczam, że sprawdzi się w tych samych sytuacjach picia. Niezłe, ale sezon na nie w tym roku już chyba nie wróci. Co najwyżej będzie orzeźwiać podczas gorących imprez jesiennych.