Vega del Cega Valdepenas Blanco 2017

Nazwa wina: Vega del Cega Valdepenas Blanco 2017
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 14,99 PLN

 

Viura i Airen to dwie najczęściej hodowane białe odmiany w Hiszpanii. To pierwsze powszechnie służy do produkcji Cavy i białej Riojy. To drugie głównie do brandy i raczej niezbyt ambitnych, prostych win. Oba spotkały się w Valdepenas, a stamtąd przywędrowały do Lidla. Cena jest kusząca, ale czy to oznacza, że warto?

Vega del Cega Valdepenas Blanco 2017
14,99zł
Lidl
Białe, wyrawne
Hiszpania

Nos nie jest jakoś petardycznie intensywny, ale wyraźny. Mocno limonkowy, z nutami niedojrzałego, zielonego jabłka, grejpfruta. Co bardziej uparci wąchacze znajdą kwiat czarnego bzu i skrytą mineralność. Aromat nie ma odpychających wad, ale wieje lekką nudą i prostotą.

W smaku bardzo wytrawne, z wyraźnie zaznaczoną, cytrusową kwasowością. Mamy skórkę limonki, mamy dojrzałe cytryny. Gdzieś tam znajdziemy świeżego melona i zieloną gruszkę. Skręcająca goryczka pasuje jak przyczepka do Jaguara i połączona z kwasem i lekką słonością nadaje chyba zbyt agresywnego charakteru. Struktura jest dość solidna, jednak zwrot “dobrze zbudowane” będzie nadużyciem- plasuje się w okolicach środka skali. Finisz krótki, gorzko-kwaśny.

Udaje lepsze niż jest. Nijakość ciężko mu zarzucić, ale bywa drażniące. Mimo niskiego pH, zbytnia gorycz zabija rześkość, a na poważniejsze wino jest za płaskie. Można nim podlać risotto, można mocno schłodzić i wypić, nie zatrujemy się. Ale można też kupić coś innego i szansa jest spora, że trafimy lepiej.

2/5