Biedronka - Toast za smaki Francji - przegląd nowości

Biedronka Wina Francuskie Do Trzech Dych Pl2

W Biedronce trwa w najlepsze tydzień francuski, podczas którego możemy kupić różne smakołyki, sery i kiełbasy, oraz w końcu to, czego nam ostatnio brakowało w ofercie tego dyskontu – w końcu są nowe wina! Co prawda tylko cztery, i co prawda udało nam się je dorwać dopiero pod koniec przewidzianego czasu trwania oferty, ale liczymy, że i wam uda się jeszcze na nie trafić. Flaszek może i jest mało, ale wyglądają ciekawie i podane są w eleganckich opakowaniach. Jest ciekawy riesling, dwie Langwedocje „Nr 1 Brand in France” i Bordos doceniony przez Jamesa Sucklinga. Na papierze magnifiquement. Sprawdźmy jak w kieliszku.

========================================
Roche Mazet Pinot Noir 2018 Do Trzech Dych Pl 1

Francuski pinot noir to nazwa elektryzująca fanów wina na całym świecie… No dobra, może nie, jeśli jest z Langwedocji i od dużego producenta. Być może natomiast te dwie przypadłości objawią się w butelce dobrą jakością w odniesieniu do ceny. W końcu czymś musiało sobie zasłużyć na te wszystkie ordery wydrukowane na butelce. Sprawdźmy.

Roche Mazet Pinot Noir 2018
19,99zł
Biedronka
Francja, Langwedocja

Nos całkiem lotny, świeży i jasny. Mamy wyraźną truskawkę, czereśnię, malinę, owoce są młode, jakby niedojrzałe, momentami mamy nawet wrażenie wąchania lepiej zbudowanego rose. W absolutnym tle wytrwali dojrzą jeszcze nuty ziołowe. Prosty bukiet, nieco banalny ale do zaakceptowania.

W ustach jest z jednej strony leciutkie i nieco wodniste, z drugiej ma dość wysoką kwasowość, chropowatą, wyraźnie zarysowaną taninę i zbyt pieprzny finisz. Wszystko to w połączeniu z lichym ciałem daje nieco pokraczne wrażenie.

Mogło być lekkim, zwiewnym pinotem na ostatnie ciepłe dni, ale w ostatniej chwili zmieniło zdanie i przegięło z częścią parametrów. Szkoda, bo koniec końców nie jest złe, ale na tyle niespójne, że nie możemy się przy nim skupić na normalnej konsumpcji.

2/5
--------------------------------------------

Hubert Beck Riesling Vieilles Vignes 2018 Do Trzech Dych Pl 1
Alzacki riesling, w swojej charakterystycznej butelce flute, to coś, za czym często rozglądamy się tęsknym wzrokiem po marketowych półkach. Biedronkowa propozycja daje nam dodatkowo elegancką etykietę z rycerzem na koniu oraz to słynne, tajemnicze „vieilles vignes”, czyli „stare krzewy”. Jak już wspominaliśmy, nie ma przepisów uściślających, jak stary musi być stary krzew. Może więc to tylko taka bajera, a może objawi się lepszą koncentracją? Sprawdźmy.

Hubert Beck Riesling Vieilles Vignes 2018
24,99zł
Biedronka
Francja, Alzacja

Bukiet pokazuje tę drogeryjną twarz Alzacji – mocne nuty perfumowane, słodkie. Pod nimi kwiat pomarańczy, brzoskwinia i cytrusy. Nie jest na szczęście dusząco intensywny i pudrowy, także da się spokojnie wziąć kilka głębszych wdechów i nie zemdleć. W sumie nam się podoba, ma w sobie jakiś seksapil i eteryczność.

W ustach jest nie tak świeże, jak byśmy chcieli, kwasowość ma niższą, niż lubimy w rieslingu i ma ciut zbyt wysoką goryczkę na finiszu. Ale to takie ciut wady, nic co by to wino dyskredytowało, bo charakter w ustach zgadza się w sumie z tym, co było w aromacie. Mamy dość przyjemny smak dojrzałych jabłek, brzoskwiń, lekkie z plusem ciało i gładką teksturę.

Całkiem smaczny, aromatyczny riesling o komercyjnym zacięciu. Nikt pokłonów mu bił nie będzie, ale ostatecznie pije się nieźle i na pewno wielu urzeknie jego miękki, eteryczny charakter.

3,5/5
--------------------------------------------------------
Roche Mazet Chardonnay Pays dOc 2018 Do Trzech Dych Pl 1
Sporo orderów nosi to wino. „Nr 1 Brand The France”, jakiś International konkurs, Cuvee Speciale, Heritage Tradition… Obwieszone jak radziecki generał. Te zabiegi to po to, żeby podkreślić jakość, czy może ją nadrobić? Sprawdźmy.

Roche Mazet Chardonnay Pays d’Oc 2018
19,99zł
Biedronka
Francja, Langwedocja

Z początku dość nieśmiały aromat pokazuje głównie nuty dojrzałych cytryn i jabłek, jednak po mocniejszym wdechu w nozdrzach melduje się zapach wanilii, popcornu maślanego, miodu, białych kwiatów. Szkoda, że intensywność niska, bo sam bukiet jest ładny, zbalansowany, nieprzegięty w żadną stronę.

W ustach dość krągłe, ciała zdaje się być niemało, kwasowość jest zdecydowanie tonowana, w ustach dostajemy dostajemy sporo nut beczkowych – wanilii, orzechów, palonego masła. Wino zostaje w ustach słuszną chwilę, by skończyć się muśnięciem goryczki, która nie wykręca języka na lewą stronę, ale ładnie nadaje całości umiarkowanej szlachetności.

Za dwie dyszki całkiem znośny przedstawiciel beczkowych chardonnay, nie jest ani cienki, ani banalny, może trochę mdły po kilkunastu łykach, ale przecież nie musicie walić od razu całej butelki. Na dwa kieliszki do obiadu, ryby w śmietanowym sosie, będzie jak znalazł.

3,75/5
----------------------------------------------
Chateau Hourtou Cotes de Bourg 2015 Do Trzech Dych Pl 1
James Suckling to taki amerykański krytyk winiarski, całkiem znany i poważany. Jak głosi etykieta, postanowił on przyznać 92/100 pkt temu biedronkowemu Bordosowi. Sporo, jak na wino za ciut powyżej trzech dyszek. Do trzech dych to nieco mniej znani (a na pewno mniej poważani) krytycy, ale też zmierzą się z oceną, a co!

Chateau Hourtou Cotes de Bourg 2015
34,99zł
Biedronka
Francja, AOC Cotes de Bourg

Bukiet nie jest może w szczytach intensywności, ale głębia i złożoność stoją na zdecydowanie dobrym poziomie. Czuć głęboki, ciemny owoc, leśne jagody, likierową wiśnię, śliwkę w czekoladzie, nieco drewna i wanilii. Dobry balans między nutami od beczki i owocowymi. Siła, ale i elegancja. Jak w niezłym Bordeaux.

To wino jest… naprawdę dobrze skrojone. Ma kwasowość na średnim poziomie, sporo tanin, już dojrzewających, ale pokazujących jeszcze pazura na podniebieniu. Owoce w ustach nieco się schowały, ustępując miejsca kawie, wanilii, ziołom oraz pieprznemu finiszowi.

Wino ma charakter i pewnego zadziora, ale nie jest mocno dominujące. Daje radochę picia dobrego wina, ale bez przemęczenia materiału. Ciut lepiej wkomponowana kwasowość, trochę więcej głębi i długości i byłby maks. A tak z przyjemnością wystawiamy ocenę dobrą, z małym plusikiem.

4,25/5

Zobacz koniecznie