Co słychać w Lidlu? Test 7 win!

Lidl nowe wina do trzech dych pl2

Już dawno nie robiliśmy wyrywkowego testu lidlowych nowości, a to błąd! W nowym roku Lidl absolutnie nie zwalnia tempa, więc trzeba się naprawdę postarać (i mieć mocną wątrobę), żeby być na bieżąco z ich ofertą. Zakasujemy więc rękawy, luzujemy portfele i biegniemy sprawdzić, co ciekawego pojawiło się w ostatnim czasie na ich półkach - recenzujemy 5 win z nowej gazetki, a także zgarniamy dwóch stałych bywalców półek, których nie mieliśmy okazji jeszcze próbować.

--
Barcelino Rosado 2018 Do Trzech Dych Pl
Barcelino Rosado 2018
16,99zł
Różowe, wytrawne

Aromat spod znaku słodkiej truskawki, nieco syntetycznej, znanej z gumy Mamba, mamy też czerwone jabłko i cytrusy. Całość sprawia mocno cukierkowe wrażenie, aż sprawdziliśmy na kontretykiecie, czy wino na pewno jest wytrawne.

W ustach spora kontra w stosunku do aromatu – jest dawka odświeżającej kwasowości, smak skórki grapefruita, zielonego jabłka, słodyczy jest niewiele, za to na finiszu wino zostawia po sobie nieco męczącą, zbyt długą goryczkę.

Zaczyna się jak nieco banalne, słodkawe rose, kończy niespodziewanie ciężko – ewidentnie brakuje tu balansu, w związku z czym, zamiast cieszyć się nim, jesteśmy nieco zmęczeni. Mimo niskiej ceny, da się znaleźć apetyczniejszy róż.

2/5

--
Rheinhessen Sylvaner 2018 Do Trzech Dych Pl2
Silvaner Rheinhessen Trocken 2018
9,99zł
Białe, wytrawne

Przyjemne w aromacie, średnio intensywne, lecz z miłymi dla nosa nutami cytrusów, dojrzałej gruszki, z lekkim akcentem żółtego, zbitego jabłka w tle. Prosty bukiet, ale nie można mu nic złego zarzucić.

W ustach dość neutralne, z wyważoną kwasowością i odrobiną słodyczy ją kontrującą, ciała niewiele, tak jak i niesionego przez nie smaku – jabłko, akcent brzoskwini, na finiszu pojawia się subtelna, ale nieco uciążliwa mieszanka goryczki i zalegającej kwasowości.

Pije je się lekko, łatwo i przyjemnie, co jest konsekwencją jego mizernej konstrukcji – nie można jednak powiedzieć, że jest niesmaczne – poza nieszczęsnym finiszem smakuje nieźle, więc patrząc na wybitnie niską cenę można mu go wybaczyć.

za to, że udało im się zrobić całkiem pijalne wino poniżej dyszki:

3,5/5
--
Garda Frizzante 2018 Do Trzech Dych Pl
Garda Frizzante 2018

13,99zł
Białe musujące, wytrawne

Wino ma dość prosty, ale przyjemny, świeży bukiet z nutami skórki zielonego jabłka i cytryny. Intensywność na średnim poziomie, bez żadnych obcych czy nieprzyjemnych nut – ot, klasyczny aromat młodego, prostego musiaka.

Delikatne musowanie oraz wyraźnie zaznaczona, jabłkowa kwasowość dają od pierwszego łyka miłe wrażenie odświeżenia ust, wino jest raczej mocno wytrawne, co w połączeniu z kwasowością i lekkim ciałem daje wrażenie, że jest nieco szorstkie, ale w gąszczu nijakich Prosecco extra dry z wyraźnym cukrem widzimy to raczej jako zaletę i wyróżnienie się z tłumu.

Dobre na aperitif, dobre dla ochłody w ciepły, letni dzień. Konstrukcyjnie ani aromatycznie to nic wielkiego, ale, powtórzymy się z recenzji rocznika 2017 – piliśmy sporo gorszych Prosecco za dychę więcej. Przy pustkach w portfelu – jak najbardziej polecamy.

3,25/5
--
Purple Heron 2019 Do Trzech Dych Pl
Purple Heron Soft Smooth White 2019

17,99zł
Białe, półwytrawne

Aromat z pewnością znajdzie wielu amatorów – jest całkiem intensywny, ze słodkimi nutami dojrzałych cytrusów, owoców tropikalnych jak mango czy melon, oraz tłem w postaci akcentów kwiatów róży i herbaty earl grey. Wszystko w odpowiedniej dawce, bez ocierania się o przesadzoną perfumerię.

W ustach delikatne, z rozsądnie dawkowanym cukrem, co prawda słodycz mogłaby być lepiej skontrowana kwasowością, która ożywiłaby cały bukiet, ale zapewne taki był zamysł twórcy – faktycznie jest „soft i smooth”, jak głosi etykieta, co spodoba się wielu jego nabywcom. Co nas cieszy, to to, że delikatne w tym przypadku nie znaczy nijakie – ciała ma niemało, smakuje dojrzałą brzoskwinią i tropikalnymi owocami, finiszuje przyzwoicie długo i zostawia dosłownie muśnięcie goryczki, dodające charakteru całości.

Udane wino, delikatne, a przy tym aromatyczne i smaczne. Skrojone pod szerokie gusta, ale nie jest banalne i nijakie, jakie lubią być wina „dla mas”. Butelka do zapamiętania!.

3,75/5

--
Vin dAlsace Gewurztraminer Lidl 2018 Do Trzech Dych Pl
Gewurztraminer Vin d’Alsace 2018
22,99zł
Białe, półwytrawne

W aromacie klasyka gewurzów w wersji medium/low – są nuty kwiatowe, różane, słodka pomarańcza, znajdzie się też nuta miodu. Słodko, perfumowo, na szczęście jest też akcent jabłek, który odświeża cały bukiet. Fani stylu mogą marudzić na przeciętną moc tego aromatu, nam jednak podoba się jego balans i nieprzerysowanie.

W ustach sporo słodyczy, kwasowość nie nadąża jej równoważyć, ale rozumiemy, że to taki styl – winopijcom uczulonym na kwasy będzie wchodzić jak złoto. Ma trochę ciała, niespiesznie rozlewa się po ustach, przynosząc smaki dojrzałej pomarańczy, słodkiej brzoskwini, miodu oraz delikatną goryczkę na finiszu.

Nieco przesłodzony, ale w sumie dobry gewurztraminer – fani stylu będą zadowoleni. Reszta też, jeśli weźmie do niego jakieś słodkie ciacho. Jest smaczny, krągły i aromatyczny – dajemy rekomendację.

3,75/5

--

CZERWONE

--
Gamellon Ecologico 2018 Do Trzech Dych Pl
Gamellon Ecologico 2018
14,99zł
Czerwone, wytrawne

Aromat nie jest przesadnie intensywny, podobnie jak skomplikowany – są tu wyraźne nuty owocowe, malina, śliwka, lekko rozgotowane, ciepłe. Napowietrzenie niewiele daje, bukiet niewiele się otwiera. Nie jest to zły aromat, ale też nie będzie on dla nikogo tematem do długich dyskusji.

Niezła kwasowość, sporo ciała, być może nawet zbyt sporo, alkohol jest odczuwalny i w ustach, i w przełyku po przełknięciu, pozostawiając wrażenie pikantności i rozgrzewania. Oprócz tego lekko gotowana wiśnia i muśnięcie czekolady w smaku. Taniny ściągające, młode, powinny dostać jeszcze chwilę czasu na uspokojenie się.

Wino, które chce udawać nieco solidniejsze niż jest naprawdę, osiąga niestety odwrotny efekt – jest przerysowane, alkoholowe i męczące, co kłóci się na dodatek z pierwszym wrażeniem, jakie robi – po oględzinach wesołej etykiety i powąchaniu miłego, prostego bukietu dostajemy w ustach lewym sierpowym. Wolelibyśmy jednak pozostać przy delikatnych łaskotkach.

2/5

--
Belles River 2017 Cabernet Sauvignon Do Trzech Dych Pl2
Belles River Cabernet Sauvignon 2017
14,99zł
Czerwone, wytrawne

Ma coś w sobie ten aromat – poza nutą nalewki wiśniowej, dojrzałej czereśni, porzeczki, ma też intrygujące tło kwiatowo – ziołowe, z dosłownie mgnieniem wanilii, zauważalnej przy głębszym wdechu. Intensywność aromatu nie jest duża, składowych trzeba się naszukać, ale daje to dawkę frajdy.

Miękkie w ustach, z umiarkowaną kwasowością, średniej wagi ciałem, gładkimi taninami, na dodatek jest dość krótkie – brzmi banalnie, ale znowu, smak jest ponadprzeciętnie przyjemny, przynoszący nuty słodkich porzeczek, mgnienie mlecznej czekolady, likieru wiśniowego.

Z jakiegoś nieoczywistego powodu smakuje nam to wino. Nie jest to wino aplauzowe, nikt nie padnie przed nim na kolana, ale przyjemna butelka do radosnego popijania w ciepły dzień do lekkich tapas. Może trochę banalny, ale użyteczny „crowd pleaser”, do zapamiętania, zwłaszcza w tej cenie!

3,75/5

--


Źródło: zakup własny autora

 

Zobacz koniecznie