Zagubiony przy wina wyborze? E-Sommelier pomoże!

E Sommelier Do Trzech Dych Pl2

Kto z nas nie lubi gadżetów. W naszych telefonach pełno jest obecnie wszelakich e-zamienników do fizycznych przedmiotów i czynności. Wysyłamy e-maile, płacimy z e-konta, rodzice na bieżąco kontrolują swoje dzieci poprzez e-dziennik. Nawet dowód osobisty już jest „e-‘’.
Ale żeby do telefonu trafił też… Sommelier?

Konserwatywna część branży winnej musi się mieć na baczności – firma CEDC stworzyła projekt „E-sommeliera” – wirtualnego doradcy ukrytego w twojej kieszeni, w twoim telefonie. Zasada działania jest banalnie prosta – ściągasz aplikację Viuu, skanujesz etykietę wina, które cię zainteresowało, wybierasz pozycję z listy i voila! Na twoim ekranie uprzejmy pan E-Sommelier wytłumaczy ci, jakie wino masz w ręku, skąd pochodzi, czym się charakteryzuje i z jaką potrawą najlepiej będzie je podać. Wiedza podana w jasny, przystępny sposób, w ciekawej formie i nowoczesnej formie. Wino idzie z duchem czasu!

Projekt jest dostępny dla win z winnic Sangre de Toro oraz Mare Magnum, sprawdźmy więc, czy oprócz bajeranckiej otoczki same butelki też będą godne uwagi, oraz to, czy opis E-Sommeliera pokryje się z naszymi wrażeniami.

----
Sangre de Toro
Wytwarzane przez rodzinną winnicę Torres z Katalonii, jedną z najstarszych winnic w Europie – tego dowiedzieliśmy się od E-Sommeliera. Mieli więc czas nauczyć się, jak robić z ich owoców dobre wino! Sprawdźmy więc, jak wypadają poszczególne butelki.
/wina Sangre de Toro kupisz w sieciach: Żabka, Carrefour, Faktoria Win, Makro, Selgros, Stacja BP w cenie 29,99zł/
---
Sangre De Toro Blanco Classico Do Trzech Dych Pl 1
Sangre de Toro Blanco Classico 2018
Katalonia, Parellada
nos - zielone jabłka, brzoskwinie, delikatne odcienie kwiatowe, na podniebieniu białe owoce, gładkie, świeże i zrównoważone – opis E-Sommeliera

Nos – zgoda z E-Sommelierem – mamy świeży aromat jabłek, brzoskwiń, w tle jakby nuta trawiasta oraz słodki akcent kwiatów pomarańczy. Niezła intensywność bukietu, jesteśmy na tak!

W ustach lekkie, świeże i przyjemne. Kwasowość nieco wycofana, ciało delikatne, w smaku wytrawne z nutą jabłek i cytrusów. Mimo zwiewnej konstrukcji finiszuje dłuższą chwilę, zostawiając usta odświeżone, z lekkim posmakiem skórki cytryny.

Przyjemne, dość proste, ale przez to odświeżające i gastronomicznie użyteczne wino codzienne. Ze względu na swoją neutralność dobre do większego stołu, by pogodzić wielu gości jedną butelką. 3/5

--
Sangre De Toro Oryginal Do Trzech Dych Pl 1
Sangre de Toro Original
Katalonia, Garnacha/Carinena
owoce leśne, suszone śliwki, świeżo palona kawa, ciepłe, soczyste, bogate w garbniki, nuta lukrecji na finiszu – opis E-Sommeliera

Z owocami leśnymi – pełna zgoda. Wino pachnie dojrzałym, ciemnym owocem, jagodą, wiśnią. Do tego akcent śliwki, może lekko podsuszonej, ale nam się kojarzy raczej z kompotem śliwkowym – zdaje się, że lato było ciepłe w Katalonii. Nuty kawy bardzo delikatne, ale obecne.

Wino w ustach jest bardziej, niż się spodziewaliśmy, zadziorne, ale to całkiem miła niespodzianka – dzięki zaznaczonej kwasowości i wyraźnej taninie będzie dobrym kompanem przy suto zastawionym stole. Ciało wagi średniej, smak śliwki i owoców leśnych jest wyraźny i długi, a na finiszu dochodzi nam nuta czarnego pieprzu i ziaren kakaowca.

Bardzo przyjemne wino – dobrze zbudowane, ciepłe, ale charakterne jednocześnie – dalekie od typowej komercyjnej przemysłówki. Da radę i przy kawałku mięsa, a i solo można wypić, jeśli ktoś lubi wina bardziej zadziorne. 4/5

------
BEZALKOHOLOWE:
/bezalkoholowe wina Sangre de Toro kupisz w wybranych punktach gastronomicznych oraz w sklepie www.kultowealkohole.pl/
------
Sangre De Toro Blanco 0 Do Trzech Dych Pl 1
Sangre de Toro Blanco 0%

Muscat de Alejandria
nos – kwiatowy, winogronowy usta – gładkie, jedwabiste, delikatna kwasowość - opis E-Sommeliera

Faktycznie, aromat słodkiego soku winogronowego jest obecny, jest całkiem przyjemny, słodkawy, oprócz niego w mniejszym stężeniu znajdziemy nuty słodkich egzotycznych owoców.

W ustach słodsze od swojego czerwonego bezalkoholowego brata, kwasowości też mniej, ale znowu – całkiem przyjemny w smaku, z soczystymi owocowymi nutami. Ciało wątłe, finisz krótki, ale to standard wśród bezalkoholowych.

Mniej „winny” od czerwonego Sangre de Toro 0%, ale w jakiś sposób przypomina klasycznego muscata – da się go polubić, gdy przyjdzie nam wznieść toast bez procentów. 2,75/5

--
Sangre De Toro Tinto 0 Do Trzech Dych Pl 1
Sangre de Toro Tinto 0%
bezalkoholowe, Katalonia, Syrah/Garnacha
nos – dojrzałe śliwki, usta – zmysłowe, lekkie na podniebieniu – opis E-Sommeliera

No ok, w nosie są co prawda skojarzenia z sokiem jagodowym, ale uczciwie przyznajemy, że są one w najmniejszym stopniu w porównaniu do innych win bezalkoholowych, jakie testowaliśmy. Poza tą nutą mamy aromat śliwek, czerwonych porzeczek, owoców leśnych – naprawdę, nie jest źle!

Co nas bardzo, bardzo cieszy – wino jest prawie że wytrawne – to rzadkość wśród marketowych bezalkoholowych. Cukier, co prawda, jest obecny, ale w małym stężeniu i jest kontrowany świeżą kwasowością. Wino jest całkiem smaczne, owocowe, ciała, ani tanin, naturalnie raczej brak, ale przecież na to jesteśmy gotowi.

Słuchajcie, to chyba najlepsze wino bezalkoholowe, jakie kupicie w markecie poniżej trzech dych. Jest ratunek dla przymusowych abstynentów – Sangre de Toro. Zapamiętajcie! 4/5

------------
CRUDO

Pochodzi z Sycylii – największego regionu winorośli. Gleba wulkaniczna, gorący i suchy klimat. Sycylia ma optymalne warunki dla organicznej uprawy winogron – opis E-Sommeliera. I faktycznie, nasze wina Crudo pochodzą z upraw ekologicznych – super! Sprawdźmy poszczególne butelki.
/wina Crudo kupisz w wybranych lokalach gastronomicznych oraz w sklepie www.kultowealkohole.pl/
--
Crudo Nero Davola Cabernet Sauvignon Do Trzech Dych Pl 2
Crudo Nero d’Avola Cabernet Sauvignon
Nos – ciemne owoce jagodowe, wiśnia, śliwka. Usta – zrównoważone, owocowe, świeże, z nutami przypraw, zintegrowany dębowy charakter, miękka kwasowość – opis E-Sommeliera

Aromat się zgadza – wiśnie, jagody, dodalibyśmy jeszcze tylko wyraźnie zaznaczony akcent od dojrzewania w dębowej beczce – delikatny, ale obecny, przejawiający się nutą przypraw, drewna i lukrecji.

Kwasowość rzeczywiście nieco wycofana, ale nie na tyle, żeby wpaść w jakiekolwiek rejestry mdłości – balans zachowany, dobrze komponuje się z dosłownie szczyptą słodyczy i soczystym owocem i krągłym ciałem, jakie czujemy w ustach. Tanina mogłaby być nieco bardziej zintegrowana, za to finisz jest długi i zostawia pikantny posmak, nadający całości pazura.

Bardzo dobre, krągłe i bogate, ale nieprzerysowane wino z południa Włoch. Dla fanów ciepłych klimatów, którzy jednak unikają przesadnej dżemowatości i słodyczy – strzał co najmniej w ósemkę. 4,25/5

--
Crudo Cataratto Zibbibo Do Trzech Dych Pl 1
Crudo Cataratto Zibbibo
Nos – cytrusy, kwiaty czarnego bzu. Usta – świeże, owocowe, zrównoważona słodycz, dojrzałe ananasy, mango, białe kwiaty, limonka – opis E-Sommeliera

Cytrusy – tak. Ale dojrzałe, z pomarańczą na czele. Kwiaty – tak, słodkie i intensywne. Do tego ananas, miód i liczi. Zapach jest bardzo intensywny, wręcz perfumowany, trochę duszący, ale taki jego urok – hate i tor love it. My zdecydowanie love it!

Zrównoważona słodycz – znowu pełna zgoda z E-Sommelierem. Cukier resztkowy jest obecny, ale dobrze skontrowany niezbyt wysoką, ale zaznaczoną kwasowością. Słodkie nuty są też obecne w smaku dojrzałych tropikalnych owoców, który rozlewa się po ustach. Poza bogactwem smaków wino ma dość szczupłe ciało, przez co pije je się bardzo dobrze i niebezpiecznie szybko znika z butelki.

Świetne wino, bez dwóch zdań. Dla fanów muskatów (w końcu zibbibo to nic innego jak muskat aleksandyjski) pozycja obowiązkowa. Soczyste, bogate, aromatyczne, ale zwiewne i nieprzesadzone. Brawo! 4,5/5

-----
Przetestowaliśmy również wina, których nie ma jeszcze w bazie E-Sommeliera, ale za to możecie znaleźć je w wielu lokalach gastronomicznych. Tym razem więc bez podpowiedzi specjalisty postaramy się sami opisać wrażenia z degustacji ????

--
Sangre De Toro Tempranillo Do Trzech Dych Pl 1
Sangre de Toro Tempranillo 2018

W nosie świeżo, młodo i „czerwono” – spora dawka malin, truskawek, czereśni, lekki akcent gumy balonowej. Szczery, przyjemny aromat, ale trzeba przyznać – nieskomplikowany. Głębi tu nie uświadczymy, skupmy się więc na jego potulnym i młodzieńczym charakterze.

W smaku obecna żywa kwasowość i dawka zadziornej, młodej taniny – to wino ma charakterek! W ustach jest zdecydowanie poważniejsze niż w nosie – są nuty wiśni, śliwki oraz przypraw i kawy zbożowej na finiszu, ponadto w ustach zostaje lekka goryczka.

Da się je lubić, to na pewno. Najchętniej schłodzilibyśmy je o kilka stopni i wypili w ciepły dzień na tarasie do talerza hiszpańskiej szynki. Owocowy charakter + dawka kwasowości i tanin zrobią robotę. Ole! 3/5

--
Sangre De Toro Verdejo Do Trzech Dych Pl 1
Sangre de Toro Verdejo

Jak na verdejo nos jest bardziej niż zwykle dojrzały, ciepły, z wyraźnymi akcentami dojrzałych brzoskwiń, pomarańczy, dopiero za nimi klasyczna limonka i zielone jabłko. Przy głębszym wdechu czuć wręcz nutę miodu. Nietypowo, ale ciekawie i przyjemnie!

W ustach już bardziej klasycznie, kwasowość „verdejowska”, na średnim z plusem poziomie, świeży, pobudzający kubki smakowe smak cytrusów, skórki limonki, na finiszu charakterystyczna goryczka. Żeby jednak nie było tak standardowo, to gdzieś w posmaku kręcą się znowu te nuty ciepłych, dojrzałych owoców, nieco maślane. Czyżby to wino liznęło beczki, lub dojrzewało na osadzie? Być może.

Bardzo nam się to wino podoba – nietypowe, ale interesujące, klasowe, smaczne. Ma krągłość i werwę w jednym, nie gryzą się, ale współdziałają ku naszej uciesze. Zapamiętamy tę butelkę. 4/5

Zobacz koniecznie