Hiszpańskie wina Riax Bias

Hiszpanskie wina 2 do trzech dych

Dzisiaj w przyjaznych wnętrzach poznańskiego Spotu mieliśmy okazję spróbować win hiszpańskich. Ambasada Hiszpanii w ramach swojego projektu szerzenia wiedzy o winach hiszpańskich zaprosiła nas na degustację win galicyjskich.

Kraj o tak przebogatej tradycji produkcji i picia wina zaprezentował swoje białe wina z apelacji Rias Baixas. Rias Baixas - „dolne fiordy” od 1975 roku jest to apelacja, która rozpoczynała uprawę winorośli na na 2-3 ha, obecnie zajmuje już ich ponad 4 tys. W 95% teren ten obsadzony jest krzewami Albarino, ich grona dobrze trzymają kwasowość, a także są bardzo słodkie, stąd produkowane tam wino jest dość bogate w alkohol (12-13%). Klimat atlantycki, duża wilgotność sprawia, że wina z tej apelacji mają wyczuwalną kwasowość, są pełne, z dość mocno zaakcentowaną nutą mineralną i ziemistą. Są to drugie najchętniej kupowane białe wina w Hiszpanii.

Piszę o tym wszystkim dlatego, też że wina te można kupić w Polsce, warto więc ich spróbować.
Jak zapewniał Julio Cesar Sobrino, ambasador win hiszpańskich w Polsce, gdy uda nam się je spotkać w ciemnych butelkach, to mimo że są to wina młode, warto pokusić się na zakup 1-2 butelek więcej i odłożyć je na 2-3 lata, tak przechowane wino doda do swego smaku jeszcze trochę miodowych i pełnych owocowych nut.
Na naszej stronie mamy też ocenione wino z tej apelacji, w Biedronce dostępna jest Eidosela 2017.

Przyjemne przedpołudnie z winami utrzymanymi w dość podobnym smaku, trochę przewidywalnymi, ale bardzo przyzwoitymi, rozwijającymi swoją strukturę wraz z każdą przedstawianą nam butelką. Polecamy!

 

Zobacz koniecznie