Jakie wino do pizzy ?

Wino do pizzy 1 DoTrzechDych.pl 2

Pizzę kochają wszyscy, a parowanie pizzy z winem może być równie przyjemne jak i jej jedzenie.

Nie ma jednego wina do pizzy. Wybrać możemy tyle wariantów wina i ile jest rodzajów tego włoskiego jedzenia. Przy wyborze wina powinna nam jednak przyświecać myśl; pizza, to nie jest moment, w którym opróżniamy swoją piwniczkę  z najlepszych etykiet, szukanie wina do pizzy, to ma być zabawa. Szukając wina do pizzy nie patrz stereotypowo, ale raczej poeksperymentuj i wykorzystaj wszystkie butelki z jakimi nie wiedziałeś do końca co zrobić.

Jednak kilka ogólnych zasad możemy znaleźć:
- czerwony sos na pizzy nie determinuje koloru wina. Przy jego wyborze kierujmy się raczej tym, jakich składników jest na niej najwięcej. Kwasowość sosu pomidorowego będzie idealnie pasowała do rześkości białego wina. Może twoje ulubione pino grigio ? A może zupełnie coś innego ?
- dużo pepperoni i kiełbasy na cieście? Zagrajmy w czerwone. Nero D'avola z Sycylii pasuje, podobnie jak Sangiovese z Toskanii lub Romagny lub Valpolicella z okolic Wenecji.
- pomyśl też o najbardziej niedocenianym winie, jakim jest Lambrusco, wino naszych matek i babć. Prawdziwe Lambrusco nie jest tak słodkie, jak to z naszych wspomnień, charakteryzuje się ziemistą, ciemną wiśnią, która dobrze pasuje do wędzonych lub peklowanych mięs, takich jak pepperoni i salami. Bąbelki doskonale radzą sobie  z płatkami czerwonej papryki i  palonego lub suszonego czosnku. To jest niesamowicie wszechstronne wino. Odnówcie tę znajomość przy okazji pizzy, ale też letniego grilla.

Zobacz koniecznie