Prezent na ostatnią chwilę? Nie panikuj! Kupisz po drodze! – Sztosy z Żabki

Zabka Wina na Swieta Do Trzech Dych Pl 3

Prezent na ostatnią chwilę? Nie panikuj! Kupisz po drodze! – Sztosy z Żabki

Konia z rzędem temu, kto nigdy nie kupował prezentu na ostatnią chwilę. Między bajki można włożyć dumne obietnice, że w tym roku będzie inaczej, że wszystko kupię w listopadzie, zamówię przez Internet… Ehe.

Albo niezapowiedziane zaprosiny do dawno niewidzianej cioci na dziś wieczór… No przecież nie pójdziemy z pustymi rękami.

Z upominkami na ostatnią chwilę problem jest taki, że: nie wiadomo co, nie wiadomo gdzie, no i nie ma czasu na wielkie rozmyślania. Często pierwszym pomysłem, bardzo powszechnym w polskiej tradycji, jest butelka dobrego alkoholu. Ale na co się skusić? Wódka? Trochę nie wypada, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy na bliskiej stopie koleżeńskiej z obdarowywanym. Whisky? Trochę nie ten budżet ;) No to co? Zostaje… wino.

Wino jest eleganckie, ma świetny PR i na pewno nikt nie posądzi nas o żadne libacyjne zapędy, jeśli pojawimy się w gościach z jego butelką w ręce. Kilka zgrabnych ruchów kieliszkiem, głębszych wdechów aromatów, przepłukanie ust płynem i z pijaka stajemy się koneserem ;)

Co jeśli jednak nie mamy czasu na wycieczkę do sklepu specjalistycznego po porządną butelkę? Tu chodzi o podarek dla ważnej osoby, tym razem wino z Maryjką za piętnastaka nie wystarczy.

Czy wino godne takiej roli kupimy w… Żabce?

W Żabce, gdzie jeszcze kilka lat temu zaglądaliśmy tylko po czteropak piwa i hot doga z kabanosem, stoi w tym momencie naprawdę niezła selekcja win na półce. Jest w czym wybierać, ale czy znajdziemy tu jakiegoś „sztosa”, za trzy dychy nawet z małym hakiem, którego nie wstyd będzie dać owiniętego kokardką w prezencie? Sprawdźmy.


--
Uggiano Chianti Riserva 2016 Do Trzech Dych Pl 1
Uggiano Chianti Riserva 2016
39,99zł
Włochy

Aromat wymaga od nas trochę wysiłku przy rozkładaniu go na czynniki pierwsze. Intensywnością nie grzeszy, aczkolwiek po kilku głębszych wdechach czuć jakąś wiśnię przykrytą warstwą drewna, kawy i wanilii. Bez szału, ale ujdzie.

W ustach już bardziej charakternie – jest zaznaczona kwasowość, sporo tanin, ogólnie wino jest jakby „grubo ciosane”, nieco ostre – chyba pijemy je jeszcze za młode. Na podniebieniu sporo nut beczkowych – wanilia, czekolada, dopiero dalej wiśnie, jagody. Finiszuje całkiem długo, z lekkym pieprznym uszczypnięciem.

To nie jest złe wino. Nie ma może głębi i klasy dobrego Chianti Riserva, ale ma szereg zalet. Znana nazwa (nawet laicy kojarzą, że to to, co pił Hanibal Lecter!), „Riserva” na etykiecie (drogie, wiadomo), elegancka butelka i szeroko pojęta wyrazistość trunku. Nada się na elegancki upominek!

3/5
--
Cono Sur Organic Cabernet Syrah Carmenere Do Trzech Dych Pl 1
Cono Sur Organic Cabernet Sauvignon Syrah Carmenere 2018
34,99zł
Chile

Wino pachnie… nieźle, ładnie, owocowo, wiśnie, jagody są soczyste, przyjemne dla nosa, jest nawet jakieś tło z akcentem leciutkiej wanilii, ale nie da się ukryć, że ten aromat jest nieco… zachowawczy, żeby nie powiedzieć nudny. Jest ok, ale nie było WOW. Może w ustach będzie ciekawiej.

Jest zdecydowanie lepiej. Wino ma zaznaczoną kwasowość, bardzo fajny, dojrzały, soczysty owoc – wiśnię, śliwkę, nieco wpadają w klimaty kompotowo-likierowe, ale tylko odrobinkę. Jest jakaś fajna głębia w tym smaku, mamy wrażenie wypełnienia owocem całych ust. Na finiszu dostajemy odrobinę pieprzu i całkiem konkretną dawkę taniny.

Dobre wino. Nieśmiałe w nosie, bogate w ustach. Oprócz samych doznań smakowych - certyfikat bio gratis. Warte zakupu!

4,25/5

--
Liceiras Colheita 2015 Do Trzech Dych Pl 1
Liceiras Colheita
29,99zł
Portugalia

Bardzo przyjemny aromat – głęboka, soczysta czarna porzeczka, wiśnia, do tego nuta wanilii, skóry, odrobina czarnego pieprzu. Intensywność też przyzwoita. Naprawdę, nic tylko wąchać.

W ustach jest świetnie – mówimy to z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa. Sporo ciała, mnóstwo owocowego smaku z jagodami i czarną porzeczką na czele, dobre tło beczkowe – akcenty wanilii i drewna jak najbardziej obecne. Szczypta słodyczy, kwasowość odpowiednia do jej skontrowania, taniny może nie mocno zarysowane, ale obecne i nadające, wraz ze szczyptą pikantności, charakteru całości.

Pyszne wino. Brakuje mu jedynie nieco finiszu, żeby dać maksymalną notę. Ale jest i tak bardzo dobrze. Śmiało polecamy. Uwaga – w Żabce dużo roczników – szukajcie 2015.

4,5/5

---
Wniosek? Tak! W Żabce da się kupić porządne, smaczne wino warte 30zł z małą górką, które na dodatek będzie ładnie prezentować się w torebce prezentowej (którą, swoją drogą, też kupicie na miejscu). Po zjawiskową Colheitę wrócimy na pewno, Cono Sur jak zawsze trzyma poziom, Chianti może i nie jest najtańsze, ale dane w prezencie na pewno zrobi wrażenie na obdarowywanym.

Czas zmienić myślenie o Żabce – tam naprawdę można kupić dobre rzeczy. Przechadzając się między półkami widzieliśmy szynkę Serrano, szwardzwaldzką, marynowaną fetę, kozi ser i oliwki. A na półce z winami nawet Tokaj Aszu się znalazł. Da się tym obsłużyć już małe przyjęcie. Takie mini delikatesy. Otwarte zawsze, pod samym domem. Bo, w dużym mieście, nie da się mieszkać daleko od Żabki. Jakie to wygodne!

Zobacz koniecznie