Przegląd bąbli sylwestrowych!

Wino Na Sylwestra Prosecco Cava Do Trzech Dych Pl2

Szczęśliwego Nowego Roku Winoświrki! <3

Już za kilkanaście godzin z hukiem wystrzelą nie tylko petardy (oby jak najmniej), ale i korki - naturalne, plastikowe - nieważne, ważne, żeby głośno, a piana sikała na wszystkie strony. Walory widowiskowe każde wino ma podobne, więc do rozlania na ulicy kupcie obojętnie co, ale jeśli mamy zamiar jeszcze część tego płynu wlać do gardła, dobrze, żeby nam to dodatkowo smakowało.

Chcieliśmy zrobić duuży test z uwzględnieniem wszelkich Igristoje, Dorato i innych wynalazków, na które nie trzeba nawet banknotu, zrobić poradnik po stylach win musujących, ale po świętach nasze wątroby mówią stanowcze "opanuj się człowieku", dlatego skupimy się na tylko kilku, na pierwszy rzut oka godnym uwagi butelkach :)

*Dorzucimy do zestawienia butelki zrecenzowane w letnim teście win musujących, ale ciągle dostępnych na półkach marketów.

----
I Happy New Year Prosecco Do Trzech Dych Pl 1
I Heart Happy New Year Prosecco
24,99zł
Biedronka
Extra Dry (półwytrawne)

A co też kryje tak przyjemna dla oka, tematyczna w dodatku etykieta? Aromat wprawdzie dość prosty, ale sympatyczny. Mamy zielone jabłko, trochę brzoskwini, kwiatków mniej, ale też obecne, średnią intensywność i ogólnie średnią z plusikiem satysfakcję z wąchania.

W ustach znośnie, nieco wodniste, bąbelki szybko ulatują, jest niezła, chrupka kwasowość, nuty jabłek i skórki cytrynowej, dosłownie szczypta cukru. Smak z ust ulatuje równie szybko jak bąbelki, ale zostawia przyjemny, słodkawy posmak ze słodką, owocową nutą.

Nic wielkiego, ale fajne. Wytrawne, ale nie do bólu. Proste, ale odświeżające. Fajny dizajn butelki gratis. Można brać!

3,5/5

---
Arestel Cava Brut Nature Do Trzech Dych Pl 1
Arestel Organic Ecologico Cava Brut Nature
24,99zł
Lidl
Brut Nature (wytrawna)

Brut Nature, czyli cukru będzie (o ile w ogóle) symbolicznie, do tego ukłon w stronę ekologii - zaciekawiła nas ta butelka.

W nosie aromat czerwonych jabłek, lekko pieczonych, z nutą drożdżową na granicy autosugestii. Mniej świeży od klasycznego prosecco, chce też udawać poważniejszy, bardziej złożóny, ale odrzucając poczucie, że jako, że to "cava ecologico" tak powinno być, stwierdzamy, że niewiele się tam dzieje.

Wytrawne, ale nie kościście. W sumie dosyć nijakie i bez smaku w ustach. Trochę musowania, trochę cytrusów, skórki jabłka. Przelatuje szybko przez usta i daje o sobie zapomnieć.

Wytrawność i certyfikat eko, to powody, dla których można by je kupić. Reszta - no tak średnio bym powiedział, tak średnio.

2/5

---
Prosseco Vino Spumante Do Trzech Dych Pl 1
Prosecco Vino Spumante Extra Dry
17,99zł
Lidl
Extra Dry (półwytrawne)

Ciekawostką jest, że jest też wersja Frizzante (mniej musujące), ale niestety na zakrętkę, więc nie da się nim strzelić o północy. Nic więć dziwnego, że Lidl wystawił na środek alejki z winami paletę z kartonami tej oto wersji Spumante, prawilnie zamkniętej korkiem :)

W nosie zachęcająco - słodka brzoskwinka, cytryna, trochę jabłek - przyjemnie, intensywność też spoko, czuć jakąś fabryczną sztuczność tych aromatów, ale naprawdę nie jest to odrzucające, wącha się nieźle i jak za tę cenę - jesteśmy usatysfakcjonowani.

Rozczarowanie przychodzi w ustach, bo wino, mimo zawziętych bąbelków jest puste i bez smaku. Można przy dużej dozie dobrego humoru powiedzieć, że jest neutralne, ale skłaniamy się raczej ku przymiotnikowi "nijakie".

Takie sobie. Wygrywa ceną i ilością bąbli, więc na pewno wystrzeli mocniej niż inne. Czy to argument, żeby wybrać właśnie je? Oceńcie sami.

2/5


---
Freixenet Premium Cava Do Trzech Dych Pl 2
Freixenet Premium Cava

27,99zł
Biedronka
Semi Seco (półwytrawna)

Fancy - glamour złociste opakowanie, jak i równie złocista barwa butelki zwiastują trunek z wysokiej póły? Hmm...

W nosie nawet się dzieję - poza oczywistymi nutami jabłek (czerwonych) i cytrusów mamy akcencik słodkiej wanilii (naprawdę akcencik) i tosta z miodem. Raczej od zawartej w winie słodyczy niż od długiego dojrzewania, ale być może zaszedł jakiś miks tych czynników co dało całkiem fajny efekt.

W ustach słodyczy sporo, choć do ulepka daleko, szczypta kwasowości dla równowagi, nuty słodkich jabłek, cytrusowej skórki i brzoskwiń, ciała i struktury jakby więcej u konkurencji, finisz także dłuższy, zostawiający przyjemny, słodkawy posmak uszczypnięciem tylko pestkowej goryczy, dodającej powagi całości.

Całkiem poważny musiak, z nieprzesadzonym cukrem i solidną konstrukcją. Dla słodkolubów z klasą - bomba!

4/5
---
Lagioiosa Prosecco Valdobbiadene Do Trzech Dych pl2

La Gioiosa Prosecco Valdobbiadene Extra Dry
Biedronka

26,99zł

Kolor bledziutki i dziwnie szarawy. Pierwszy nos – pustka. Drugi nos – pustka i trochę jabłek. Ale z przewagą pustki. Nos po ogrzaniu – pustka i nieprzyjemna nuta estrowa. W smaku słodko-kwaśna woda, nie czuję nic, na czym bym się chciał zatrzymać, opisać. Trwa chwilę w ustach, to tyle z pozytywów. Można je kupić i wypić z Aperolem ale po co płacić za to aż 27zł? 7zł tańsze Biscardo z tego samego sklepu jest lepsze, a do Allini z Lidla to już w ogóle nie ma startu. Spore rozczarowanie, w końcu wino jest z teoretycznie z nieco lepszej apelacji, czyli Conegliano Valdobbiadene Superiore. Jak widać w jego przypadku ten prawie że szlachecki tytuł nie znaczy nic. Pieniądze wyrzucone w błoto!

1/5
---
Allini Conegliano Valdobbiadene Prosecco Do Trzech Dych pl2
Allini Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore
Lidl

26,99zł

Czy nazwa znanej subapelacji Conegliano Valdobbiadene będzie oznaczać gwarancję dobrej jakości?
/Ciekawostka/porada: „Extra dry” na etykiecie nie oznacza, że wino jest „super wytrawne” - wręcz przeciwnie, znaczy to, że ma odrobinę cukru resztkowego/

Promienie zachodzącego słońca uwydatniają ładny, słomkowy kolor wina ale też dość spore bąble szybciutko opuszczające kieliszek. Nos czysty, przyjemny, przypominający polskie owoce sadowe – trochę jabłka, trochę brzoskwini, tu i ówdzie gruszka. Zapach jest świeży i będąc w dobrym humorze można by rzec nawet nieco mineralny. Słodszych owoców, dojrzałych, tropikalnych nie stwierdzono – profil aromatyczny raczej chłodny. Profil smakowy zresztą też, mimo deklaracji „extra dry” na etykiecie wino balansuje raczej na granicy z „brut”, zdaje się wytrawne, dość szorstkie w ustach (zwłaszcza po półwytrawnym, prostym Biscardo z Biedronki), kwasowość na wystarczającym poziomie aby dobrze nas orzeźwić i wyostrzyć zmysły. Na finiszu, który jest całkiem przyzwoicie długi znajdziemy nawet trochę szlachetnej goryczki.

Wino nie jest żadnym nadzwyczajnym produktem ale nosi znamiona trunku nieco bardziej ambitnego od prostego, imprezowego prosecco. Przed zakupem kartona na imprezę pamiętajcie tylko, że reprezentuje ono styl chłodno-wytrawny – polecamy raczej na aperitif przed kolacją niż do picia z gwinta nad rzeką ;)

4/5
---
Gran Baron Brut Cava Do Trzech Dych pl2
Gran Baron Cava
Żabka

19,99zł**

Czy taniutka Cava z, bądź co bądź, drogiego sklepu jakim jest Żabka może być warta swojej ceny?

Jesteśmy przy końcu panelu degustacyjnego więc wybaczcie moją być może nadmierną ekscytację ale w końcu mamy coś... innego. Wreszcie to na pierwszym planie nie czuję jabłek, gruszek czy też innych owoców sadowych, jakimi jedno po drugim raczyły nas testowane wina, ale mój nos uderza przyjemna migdałowa mgiełka, szczypta przyrumienionej skórki jasnego pieczywa, nieco nut kwiatowych, owoce też oczywiście są, jabłko, nieco cytrusów ale zamiast grać pierwsze skrzypce tworzą one harmonię z resztą składowych. W ustach średnia kwasowość, cukru nie za dużo, wino raczej wytrawne, ma trochę ciała, pozostaje dłuższą chwilę na języku. Bogactwo smaków nie jest może oszałamiające ale naprawdę ciężko jest się do czegoś przyczepić. Przyzwoita cava, charakterna, ciekawa, inna niż reszta niedrogich musiaków stojąca na dyskontowych półkach. A co najważniejsza, dostępna na każdym prawie każdym rogu każdego polskiego osiedla za mniej niż 2 dychy. Duże tak!

**obecna cena to 24,99zł... wciąż warto.

4,5/5Zobacz koniecznie