Rok 2018 wyjątkowy dla winobrania

n2

Jak donosi węgierski dziennik „Nepszava”, rok 2018 jest wyjątkowy dla winobrania. Powodem przyspieszenia, aż o kilka tygodni, zbiorów jest wyjątkowo ciepła i deszczowa pogoda. Szef Narodowej Rady Wspólnot Winiarskich (HNT) David Brazsil przyznaje, że nie pamięta, kiedy ostatni raz doszło do takiej sytuacji.

Winobranie na Węgrzech z reguły rozpoczyna zbieranie szczepu „Perły Csaba”, które w tym roku wystartowało 24 lipca, czyli dwa tygodnie przed standardowym terminem.Podobnie będzie ze zbiorem owoców szczepu „Sargamuskotaky” (żółtego muskatu), ponieważ rozpocznie się ono 2-3 tygodnie wcześniej niż zwykle. Biorąc pod uwagę, że stan winogron jest prawie wszędzie odpowiedni, producenci przewidują nie tylko powstanie ogromnej ilości wina, ale również jego znakomitej jakości. 

Węgierskie wino rośnie w siłę, ponieważ z roku na rok zwiększa się jego eksport. W porównaniu do poprzednich lat, rok 2017 był o ponad 60% bardziej udany. Węgierskie wino najchętniej kupują Niemcy i Brytyjczycy, ale również Polacy, Czesi i Słowacy.

Zobacz koniecznie