Wina bezalkoholowe i wina wegańskie

wina bezalkoholowe i weganskie do tzrech dych pl

Do niedawna, gdy mówiliśmy o winach bezalkoholowych, to na myśl przychodził nam szampan dla dzieci.
Na pewno jednak nie myśleliśmy, że możemy przy butelce takiego wina spędzić wieczór. A przecież możemy, ilekroć jesteśmy kierowcą i chcemy samochodem po miłym wieczorze wrócić bezpiecznie do domu, to wino bezalkoholowe jest naszym sprzymierzeńcem. Kobiety w ciąży, osoby hołdujące zdrowemu stylowi życia też chętnie wybiorą tę opcję.
Wino bezalkoholowe powstaje z przefermentowanego moszczu, z którego usunięto alkohol. Sposobów pozbycia się alkoholu jest kilka, najczęściej spotykamy dwa: destylację i odwróconą osmozę. Specjaliści podkreślają, że ciężko przeprowadzić ten proces bez pozbawienia wina niektórych wartości smakowych. Dlatego też nie wszyscy koneserzy są wielbicielami takich win.
Wino bezalkoholowe jest także zdecydowanie mniej kaloryczne, jeżeli dbamy o kalorie, to jest to strzał w dziesiątkę. Kieliszek tradycyjnego wina to 80 do 120 kcal, natomiast wino bezalkoholowe, to około 15-16 kcal.
Wina bezalkoholowe cieszą się, co podkreślają liczni restauratorzy, z roku na rok coraz większym powodzeniem.

Jeżeli natomiast mówimy o winach wegańskich, to sprawa jest ciut inna. Wina zawierają alkohol, jednak do ich produkcji nie zostało użyte nic co pochodziłoby od zwierząt. Czyli w winach wegańskich nie znajdziecie tego co w winach tradycyjnych znajduje się od zawsze: żelatyny, białka jaj kurzych, kazeiny, karuku (rodzaj kleju otrzymywanego z błon rybich pęcherzy pławnych) oraz chityny pozyskiwanej ze skorupiaków.
W wielu sklepach można znaleźć szeroki wybór win wegańskich, których importerzy starają się podążać za żywieniowymi trendami.

 Zobacz koniecznie