Wina ze Wzgórz Golan – Golan Heights Winery

6

Wina ze Wzgórz Golan – Golan Heights Winery


Dzięki firmie Dom Wina, mieliśmy niebywałą przyjemność próbować dzisiaj w poznańskim City Parku win izraelskich. Firma Golan Heights Winery obecna jest na polskim rynku już od 2000 roku, kiedyś jedyny izraelski ślad na polskim rynku winnym teraz w towarzystwie innych win z izraelskich winnic.

Przypuszczam, że wina te nie są szeroko znane, jednak historia produkcji wina w rejonie Środkowego Wschodu sięga w głąb minionej ery. Obecni producenci win czują się spadkobiercami tamtej kultury, choć sama produkcja mocno podupadła w XIV wieku n.e..

Na samej ziemi obecnego Izraela początek przemysłu można datować na rok 1880, kiedy to Baron Edmond de Rothschild przeznaczył pewną kwotę na rozwój przemysłu winiarskiego. Pierwotnie winnice zakładano wzdłuż wybrzeża morza Śródziemnego, dopiero czasy współczesne przeniosły je na obszary bliżej jeziora Galilejskiego. Klimat śródziemnomorski nadal, ale bardziej suche powietrze i powulkaniczne podłoże sprawiły, że wino stało się lepsze.

Początki winiarni Golan Heights Winery datują się na rok 1983. Obecna produkcja wina z tego rejonu, to 45 milionów butelek rocznie, na samą Golan Heights Winery przypada 5,5 mln, co jest stosunkowo dobrym wynikiem. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z powierzchni Izraela, która nie jest większa niż nasze województwo dolnośląskie.

Wina, których próbowaliśmy są w większości winami gastronomicznymi, skomponowanymi tak, aby mogły towarzyszyć posiłkom: od chardonnay, po cabernety, syrahy, po przepyszny eiswein.

Moje ulubione z tej degustacji, to Yarden Gewurztraminer – słodkie, pełne miodu, smaku owoców liczi, nut kwiatowych, zielonych gruszek. W ustach świeże, o czystym owocowym posmaku. Idealne do szlachetnych serów dojrzewających lub foie gras.

Chciałabym tą informacją podpowiedzieć Państwu, że warto tych win szukać i ich próbować. Szeroka gama, staranny dobór winorośli oraz doskonałe warunki sprawdzają, że wina te zaskoczą niejednego konesera, ale także sprawią olbrzymią radość każdej osobie, która ich spróbuje.

Ceny przesłane od importera (Dom Wina) kształtują się następująco:

Yarden Viognier – 93 złote
Yarden Katzrin Chardonnay – 153 złote
Gamla Cabernet Sauvignon – 86 złote
Yarden Cabernet Sauvignon – 153 złote
Gamla Syrah – 88 złote
Yarden Heights Wine – 122 złote

Więcej informacji na www.domwina.pl

Autor:
ECW

 

 

 

Zobacz koniecznie