Wino na święta. Co pić? Z czym pić? Czy w ogóle pić? Porady+polecane wina!

Win na Swieta Do Trzech Dych Pl2

Święta, Święta… i po Świętach. Już za chwilę tak powiemy. Sami z resztą ten moment poniekąd przyspieszymy, a to za sprawdą tzw. czasoumilaczy, co sprawią, że chwilę będą mijać zdecydowanie szybciej, a może nawet ekstremalnie szybko (tzw. urwany film).
Poruszyć bowiem chcieliśmy dziś temat alkoholu na świątecznym stole.

Pierwsze, fundamentalne pytanie: pić, czy nie pić?
Odpowiedź brzmi: jak chcesz. A skoro czytasz ten portal, to znaczy, że chcesz. Więc odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. W imię czego mielibyśmy sobie odmawiać kieliszka ulubionego trunku przy tak uroczystej i miłej okazji, jaką jest Wigilia. Chyba, że martwi cię temat tzw. „co ludzie powiedzą”. „No bo jak to, Pan Jezus się rodzi a ty tu się zachlewasz?!” zapyta ciocia Krysia. Na szczęście, wino to nie wóda i jego eleganckie popijanie ujdzie nawet w oczach najbardziej pobożnej krewnej. Pamiętaj, kilka sprawnych ruchów nadgarstkiem i głębszych wdechów z wnętrza kieliszka z pijaka czyni cię koneserem! ;)

A co pić do świątecznych potraw? Temat, ze względu, mimo pozornej postności i ascetyczności wigilijnej kolacji, jest nie najłatwiejszy do pogodzenia jednym winem. Ale na szczęście, mimo mnogości potraw, większość z nich ma jakiś punkt wspólny, więc dwiema-trzema butelkami damy radę z powodzeniem je wszystkie obsłużyć, a przy tym zaimponować rodzinie naszymi umiejętnościami sommelierskimi ;)

Zaproponujemy wam kilka butelek do trzech dych, z podziałem na kategorie i sugestią, do jakich potraw dobrze zagrają.

Wielka szóstka świąteczna:

1. Lekkie białe półwytrawne – z dwóch powodów. Po pierwsze, przy pełnym przekroju rodziny, zawsze znajdzie się ktoś uczulony na kwasowość i wytrawność. A pewnie nawet więcej niż jedna osoba. Po drugie, cukier całkiem lubi się z daniami wigilijnymi, zwłaszcza, jeśli wybierzemy wino lekkie, z zaznaczoną kwasowością. Podawaj do: jako wino uniwersalne, do ryby w galarecie, sernika. Polecamy:
Faber Riesling Semi Dry 2018 Do Trzech Dych Pl 2
Faber Riesling Semi Dry  /kliknij w nazwę po pełną recenzję :) /
St. Michel Riesling Feinherb
Boise De Rose
Gisborne Pinot Gris


2. Lekkie białe wytrawne – akademicko patrząc – najlepszy partner dań wigilijnych. Koniecznie szczupłe, aromatyczne, z zaznaczoną kwasowością. Zgra się i z kwaśną kapustą, a i grzyby go nie przytłoczą. Lekkich ryb też będzie ok. Polecamy:
Duzy Ben Do Trzech Dych Pl
Vin d'Alsace Riesling
Clivus Soave
Gruner Veltliner Reserve
Kardos Furmint


3. Białe solidniejsze – sprawdzi się przy tłustszych rybach, smażonych na maśle bądź w sosach. Można zaryzykować też mariaż ze śledziem w śmietanie. Wybierajmy jednak ciągle coś o szczupłym ciele i nieprzesadnym beczkowym charakterem – inaczej nie zagra dobrze. Polecamy:
Le Grand Noir Chardonnay Do Trzech Dych Pl 3
Les Sorts Blanc - jeśli możecie dołożyć te kilkanaście złotych i uda wam się jeszcze na nie trafić, to to jest strzał w dychę
Le Grand Noir Chardonnay
Katarzyna Estate Chardonnay (ostatnie wino panelu)

4. Czerwone lekkie – z dwóch powodów. Po pierwsze – część gości po prostu woli czerwone i tyle. Dobrze więc je mieć na podorężu. Po drugie – jest kilka dań, które albo na pewno, albo być może (zależy od gustu) zagra z lekką, kwasową czerwienią. Cudowny byłby dobry burgund ze względu na swoje nuty grzybowo-ziemiste, ale wiadomo, to nadweręża budżet, więc poszukajmy alternatyw:
La Cupola Pinot Nero Maklowicz Do Trzech Dych Pl 2
Le Grand Noir Pinot Noir
Neirano La Cupola Pinot Nero (trzecie wino panelu)
Van Goler Spatburgunder
Vinuva Nero d'Avola

zagra do: pierogi z grzybami, karp na maśle, łosoś. Na drugi dzień: do kaczki, szynek.

5. Czerwone solidniejsze: to już wino dnia drugiego, kiedy na stole pojawiają się ciężkie pieczenie, zawiesiste sosy. My osobiście lubimy też kieliszek intensywnej czerwieni solo, przy kominku, na zwieńczenie świątecznego dnia (czyt. upicie się nim przy desce serów i kartach). Tutaj polecamy po prostu – waszą ulubioną butelkę. My prawdopodobnie kupimy:
Masseria Borgo Dei Trulli Salice Salentino 2016 Do Trzech Dych Pl 2
Chateau Saint Antoine Bordeaux Superieur
Salice Salentino
Cono Sur Bicicleta Syrah
M. Chapoutier Cotes du Rhone


6. Białe słodkie – świąteczny must-have do deserów wszelakich. Słodkie wino ze słodkim ciastem to połączenie, którym zdecydowanie kupicie swoich najbliższych, nawet tych niedoceniających pairingów wino/potrawa. Jeśli mamy wybrać tylko jedno świąteczne wino deserowe, to zdecydowanie pójdziemy w tokaj – ideałem byłoby porządne aszu, ale robotę zrobią również nierujnujące portfela late harvest czy szamorodni. Półsłodkie rieslingi z wyraźnym cukrem też zrobią robotę. Polecamy:
Royal Tokaji Cuvee Late Harvest 2016 Do Trzech Dych Pl 3
Royal Tokaji Late Harvest
Piesporter Riesling Auslese
Paul Barn Riesling

Ideałem byłoby mieć wszystkie te flaszki w świątecznej piwniczce. Jeśli chcecie się ograniczyć do trzech rodzajów, my wzięlibyśmy lekko wytrawną biel, solidną czerwień i słodziaka. Jedna flaszka na całe święta? To już zadanie karkołomne, ale rozsądnym kompromisem będzie półwytrawny riesling - da radę przy większości świątecznego jedzonka.

Ho Ho Ho Winoświry! :)

Zobacz koniecznie