Wybieramy białe wino roku 2019!

Najlepsze biale wina 2019 Do Trzech Dych Pl 3

Wino roku 2019. Cz.1. – Białe.

/sprawdź też rok 2019 na Do Trzech Dych w liczbach --> LINK/
/pełny ranking (10 win) --> LINK/


W szranki o ten tytuł stanęły 204 przetestowane przez nas przez ostatni rok (a tak naprawdę półrocze) wina. Przyznacie, jest z czego wybierać. Spośród nich maksymalną notę uzyskało 10 butelek i to pomiędzy nimi toczyła się ostateczna rywalizacja.

Wyróżnienie:
Celler Masroig Le Sorts Blanc 2018 Do Trzech Dych Pl
Celler Masroig Le Sorts Blanc 2018
Auchan, 44,99zł

Najlepsze białe wino, jakie kupiliśmy w ubiegłym roku w markecie. Nie stanęło jednak na podium ze względu na cenę – 44,99zł. Jesteśmy w końcu „Do Trzech Dych” :) Wino jest jednak absolutnie cudowne, niebanalne, ze wspaniałą harmonią smaków owocowych, drożdżowych i dojrzewania w beczce. Nie żałujcie na nie tej małej fortunki – raz na jakiś czas można przekroczyć magiczne trzy dychy.

III miejsce
Cono Sur Bicycleta Unoaked Chardonnay 2018 Do Trzech Dych Pl 2
Cono Sur Chardonnay 2018
różne sklepy, 25-30zł

Strasznie lubimy to wino – aromatyczne, owocowo-kwiatowe, wyważone i smaczne w ustach. Nie niesie może niezapomnianych doznań, ale na podium stanęło za jedno – to, naszym zdaniem, najlepsze szeroko dostępne wino w Polsce. Prawdziwa winna deska ratunku, którą znajdziemy w większości sklepów (Żabka, Biedronka, Auchan, Carrefour, Intermarche, stacje paliw…). Nie raz ratowała nam tyłki!

II miejsce
Hans Greyl Sauvignon Blanc 2018 Do Trzech Dych Pl 1
Hans Greyl Sauvignon Blanc 2018
Biedronka, 24,99zł

Sauvignon Blanc rozpychało się mocno łokciami na dyskontowych półkach już wcześniej, głównie za sprawą świetnego Grey Rocka, ale prawdziwe szaleństwo przyszło wraz z Hansem Greylem. Bardziej soczysty, owocowy, więcej nut egzotycznych owoców, w ustach takie jak trzeba – lekkie, odświeżające, ale absolutnie nie wodniste. Nie dziwimy się, że klienci (w tym my) zwariowali na jego punkcie.

I miejsce
Awatere Valley 2018 Do Trzech Dych Pl
Awatere Valley Sauvignon Blanc 2018
Lidl, 24,99zł

Kiedy wszyscy sądzili, że z SB do trzech dych wyciśnięto już wszystko co się dało, pojawił się on. Lidl i jego Awatere Valley. Jeszcze bardziej owocowy, słodki, ale mega świeży nos. W ustach lepsza struktura, więcej rześkości i wibrującej kwasowości, świetny finisz. Marketowy ideał białasa za trzy dychy. Jeśli ktoś to kiedyś pobije – zdejmiemy czapki w uznaniu.

Nagroda publiczności grupy "Winoświry" (zapraszamy do dołączenia --> LINK)

Najlepsze biale wina 2019 Do Trzech Dych Pl 1

Czy jest lepszy dowód na dominację sauvignon blanc w roku 2019? Trzy stopnie podium – trzech Nowozelandczyków. Nie dziwi nas to – styl tych win, ze swoją rześkością, soczystym owocem może się naprawdę podobać konsumentom, a na dodatek importerzy sprowadzają kozackie butelki do trzech dych. W każdym praktycznie sklepie znajdziemy świetnego przedstawiciela gatunku.
Greyrock to klasyka, świetne wino, może być nawet twoim ulubionym… dopóki nie odkryjesz Hansa (nasza obserwacja ;) )
Awatere – tutaj Winoświry mają odmienne zdanie od nas i stawiają go poniżej Hansa. Nie ma problemu, oba to świetne wina. Może wynika to z tego, że Hans dłużej gości na półkach.
Hans Greyl – król białej półki Biedronki. A, wg Winoświrów, król białych win marketowych w ogóle. Nic dodać, nic ująć.

Jeden, oczywisty wniosek nasuwa się sam. 2019 był rokiem sauvignon blanc. Czy w 2020 tendencja się utrzyma? Nie możemy się doczekać tego sprawdzić.

Niebawem podsumowanie win czerwonych. Stay tuned!

Zobacz koniecznie