Wyprzedaż w sklepie Zielone Butelki! do -40%! Przegląd - cz.1 - Czerwone

Sacred Hill Pinot Noir 2014 Do Trzech Dych Pl 6

Zielone Butelki to sklep znany chyba wszystkim winomaniakom, którym nie jest obojętna kondycja zdrowotna naszej planety, jak i nasza własna. Posiadają oni bowiem największą spośród polskich sklepów selekcję win „eko” – ponad 400 pozycji, z podziałem na organiczne/biodynamiczne/wegańskie. Mając tak duże portfolio, nic dziwnego, że co jakiś czas niektóre wina „przykurzą” się w magazynach – wtedy przychodzi ten czas, który my, przedsiębiorczy winomani lubimy najbardziej – czas wyprzedaży
LINK DO OFERTY
Swoją drogą, bardzo ładnie, ze strony Zielonych Butelek, że zamiast sprzedawać ciągle nieaktualne roczniki, dają nam szansę zgarnięcia tych ostatków za często niewiele ponad połowę regularnej ceny. Zwiększa to nasze zaufanie do sklepu w kwestii jakości i świeżości produktów.

To co, sprawdźmy, co warto ściągnąć z zielonobutelkowej półki, zanim wyprzedaż się wyprzeda.
Cz.I. Czerwone (sprawdźcie też cz. II - BIAŁE <-- link i cz. III - RÓŻOWE <-- link)
===============================
La Marouette Merlot 2017 Do Trzech Dych Pl
La Marouette Merlot 2017
24zł (z 40zł)
Francja, Langwedocja

Aromat dość nieśmiały, owocowy i prosty, „smooth and fruity”, zgodnie z tym, co głosi etykieta. Miękki, wiśniowo-czereśniowy z akcentem słodkiej śliwki i odrobiną gumy balonowej. Prosty i szczery, ale też bez większej głębi i czegoś intrygującego, na czym można by skupić uwagę. Aromat jest „bankietowy” – nikogo nie odrzuci, nikt nie padnie na kolana.

Wino jest dość suche w odbiorze, kwasowość zdaje się niewkomponowana i kąsająca, ciało mimo słusznego woltażu (13,5%) nie zdaje się dobrze wypełniać ust, a objawia się za to nieco zbyt mocny rozgrzewaniem przełyku. Nie jest może niesmaczne, może się podobać śliwkowo-ziołowy bukiet i pieprzność na finiszu, ale pijąc je mamy skojarzenia z winem na bankietach dużych imprez eleganckich restauracji – wiadomo, że to niezła jakość, jednak nic specjalnego i trochę nudne.

2,5/5
----------------------------------------
Neleman Monastrell Cabernet Sauvignon 2017 Do Trzech Dych Pl
Neleman Monastrell Cabernet Sauvignon  2017
21,60zł (z 36zł)
Hiszpania, DO Valencia

Zapach faktycznie jest „fruity”, jak głosi jego etykieta. Moc czerwonych owoców, wiśni, delikatnie podszytych śliwką, jagodą i bukietem polnych ziół. Z początku wyczuwalna lekka nutka „obórki”, kojarzona często z winami „bio”, uciekła po kilkunastu machnięciach kieliszkiem, za to w miarę napowietrzania do głosu doszły aromaty słodko-likierowe.

Oj w ustach już ma większego pazura to wino. Zaczyna się solidnym uszczypnięciem kwasowości, dalej jest strzał jagodowo-porzeczkowy solidnie okraszony pikantnością czarnego pieprzu, by skończyć się zadziorną taniną i nutą gorzkiej czekolady.

Po zapachu nie spodziewaliśmy się takiego niegrzecznego zawodnika. Wino zdecydowanie z charakterem, lekko nieokrzesane ale ma w sobie jakiś chuligański urok. Nie ma wielkiej głębi, przegina trochę z parametrami, ale czyż łobuz nie kocha mocniej? ;) Dalibyśmy mu szansę.

3/5
-----------------------------------------
Las Ninas Syrah Carmenere 2016 Do Trzech Dych Pl
Las Ninas Syrah Carmenere 2016
30zł (z 50zł)
Chile, Colchagua Valley

Aromat wali z grubej rury potężną dawką likierowej wiśni, przypalonej śliwy, przy mocniejszym wdechu czuć też jakby odklejony od całości dżem truskawkowy i nutę drewna z ogniska. Cały bukiet jest na wysokiej intensywności w słodkawym tonie – niebanalny, przyznajemy. Może zachwycić, może też przestraszyć swoim nalewkowym charakterem.

W ustach już nie tak likierowe, chociaż dalej posuwamy w nowoświatowym klimacie. Kwasowość jest stonowana, choć obecna, tanina wypolerowana, a dość krągłe, choć nie muskularne ciało niesie smak śliwek z rozmarynem, szczyptę czarnego pieprzu i mlecznej czekolady na finiszu.

Eleganckie i zbalansowane, gdyby było odrobinę głębsze i dłuższe, byłoby naszym must-have na rodzinne grille. Ale i tak jest naprawdę dobrze.

3,5/5
----------------------------------------------
Sacred Hill Pinot Noir 2014 Do Trzech Dych Pl
Sacred Hill Marlborough Pinot Noir 2014
29zł (z 52zł)
Nowa Zelandia, Marlborough

Fani rasowych pinotów na pewno znajdą coś dla siebie w tym bukiecie – mocny czerwony owoc – porzeczka, truskawka, wiśnia z pestką są podszyte dozą rustykalności – wiejskiego obejścia, spacerem po mokrym lesie, nutą świeżych grzybów. Owoc może już nie taki soczysty, czuć, że wino ma parę lat na karku, ale dzięki temu wszystko zgrywa się w jedną niebanalną eteryczną całość.

W ustach kwasowość zaznaczona, tanina miękka, a ciało, mimo 13,5% alkoholu dość szczupłe, jednak wino absolutnie nie jest wodniste. Soczystość owoców, ponownie jak w nosie, nie jest tutaj pierwszoplanowym komunikatem, wiśnie z porzeczką idą w drugim szeregu wino jest mocno ziołowe, lekko pieprzne, z umiarkowanie długą, pikantną końcówką.

Charakterne pinot noir w modernistycznym stylu, być może swój najlepszy czas już ma za sobą, jednak zdecydowanie warte uwagi w tej wyprzedażowej cenie. Do kaczki na niedzielnym stole wjedzie jak złoto.

3,5/5
------------------------------------------
Les Terrelles Merlot 2017 Do Trzech Dych Pl
Les Terrelles Merlot 2017

23,40zł (z 39zł)
Francja, Langwedocja

Aromat bardzo podobny do La Maroquette z tej oferty, z tym, że do owocowych aromatów z lekką nutką słodyczy dochodzi też bardzo subtelne ziołowe tło, co nadaje bukietowi nieco powagi. Ciągle jesteśmy jednak w bankietowym, transparentnym klimacie. Można to przekuć i w zaletę, i w wadę wina, zależy, czego od niego oczekujemy.

Wino zdaje się być bardzo zmyślnie skonstruowane – kwasowość zaznaczona, by wino było odświeżające i użyteczne gastronomicznie, ciało dość pełne, dobrze wypełnia usta, ale nie męczy nadmiernym bogactwem, smaki są wyważone, z przewagą owocowych, ale zdarzy się też niuans pieprzny, a kończy się gładkimi taninami i bardzo delikatną goryczką, nadającymi jakby szlachetnego charakteru.

Kupiło nas to wino, nie jest może aplauzowe, nikt nie padnie na kolana i nie stwierdzi, że właśnie złapał winnego boga za nogi, ale właśnie takie wino moglibyśmy podać na dużym bankiecie dla ważnych gości. Eleganckie, smaczne, zrównoważone, z charakterem. Wtopy by nie było.

4/5
----------------------------------------------------
Kesselring St Laurent 2016 Do Trzech Dych Pl
Kesselring St. Laurent 2016
25,80zł (z 43zł)
Niemcy, Palatynat

Mocno soczysty, świeży, owocowy aromat, zdecydowanie „czerwony” – mamy poziomkę, czerwoną porzeczką, garść truskawek, a w drugim szeregu śmiało kroczą nuty ziołowe – delikatna mięta, tymianek oraz garść polnych kwiatów. Bukiet na plus, delikatny ale ładny i czysty, zachęca do zamoczenia ust.

Soczyste, szczere i owocowe, z zaznaczoną kwasowością, ale też odrobiną słodyczy oraz dość pełnym ciałem. Smakuje nieco rozgotowaną truskawką, wiśnią, delikatną nutą słodkiej nalewki. Tanin jest niemało, nie są one jednak agresywne i ładnie spinają wszystko w całość. Jedyne co się nasuwa do poprawy to szybkość znikania wina z ust.

Wino jest dość proste, jednak trzeba mu oddać, że w jego prostocie jest siła i nawet się nie zorientowaliśmy, jak zniknęło z kieliszków. Szczere, smaczne, bezpretensjonalne, o dość oryginalnym bukiecie, zwłaszcza, że po napowietrzeniu wyszła z niego szczypta rustykalności. Jeśli definiujecie się jako fani twórów pinoto-podobnych ze Starego Świata, zdecydowanie rekomendujemy zakup.

4/5
-----------------------------------------------------
Cuvee De LAncien Courrier 2017 Do Trzech Dych Pl
Cuvee de L’Ancien Courrier 2017
25,20zł (z 42zł)
Francja, Langwedocja

Wita nas aromat deserowej śliwki, wiśni, z tłem w postaci bardziej miękkich nut słodkiej truskawki i mentolowej gumy Orbit. Bukietowi na pewno nie można zarzucić braku głębi, głębsze wdechy przynoszą nowe składowe, ale też do nozdrzy wdziera się lekka woń alkoholu – nic dziwnego, w końcu wino ma 14%. Całość kompozycji może się podobać i zrobić wrażenie na odbiorcy.

Wino od razu wypełnia usta smakiem czarnych jagód, wiśni z pestką i śliwek. Wszystko to okraszone jest sporą dozą ziołowości, posmakiem powideł i słodkiej nalewki. Bardzo dobrze zachowany jest balans między soczystością owocu a przetworzonymi, drugorzędowymi nutami. Nad całością czuwa zaznaczona, choć nienachalna kwasowość i nadająca lekkiego zadziora młoda tanina.

Świetne wino, charakterne, ale nieprzegięte i smaczne. Naładowane smakami zrobi wrażenie na tobie i twoich gościach, gwarantujemy.

4,25/5
-----------------------------------------------------------
Las Ninas Syrah Mourvedre 2015 Do Trzech Dych Pl
Las Ninas Syrah Mourvedre 2015
30zł (z 50zł)
Chile, Colchagua Valley

Aromat dość intensywny, z mocną czerwonych owoców oraz z nutą śliwki w delikatnej, słodkiej czekoladzie w tle. Do tego szczypta korzennych przypraw i klimatów dżemowo-powidłowych. Głęboki, dobry bukiet z gatunku tych ciemnych i tajemniczych. Można spędzić dłuższą chwilę z nosem w kieliszku bez poczucia nudy.

Wino zdecydowanie krągłe i dojrzałe, intensywne w ustach, z nutą ciemnych owoców, odrobiną powideł, skóry, ciemnej czekolady. Tanin jest sporo, ale gładkich, eleganckich, a nad wszystkim czuwa zaznaczona, choć nienachalna kwasowość nie pozwalająca wpaść w mdłe, kompotowe wrażenia.

Doprawdy interesujące, ciemne, długie, ale przy tym żywe i eleganckie wino. Must-have tej wyprzedaży, 30zł to wręcz rozbój w biały dzień na naszą korzyść.

4,5/5
=================================
Jak sami widzicie, są ciekawe kąski na tej wyprzedaży, nawet bardzo ciekawe. Wina te w większości są warte swoich regularnych cen, więc w promocji -40% to wręcz grzech nie zakupić. Dużo przyjemności za małe pieniądze, poczucie bycia eko dla siebie i Matki Ziemii gratis. Wbijajcie na stronę Zielonych Butelek póki jeszcze wszystkiego nie wyprzedali! :)

Zobacz koniecznie