Zmiany klimatu wpłyną na smak wina

Zmiany Klimatu Wplyna Na Smak Wina Do Trzech Dych Pl 3

Jak podaje na swojej stronie Rzeczpospolita, zmiany klimatu mogą w przyszłości zmienić smak wina.

Zdecydowane ocieplenie mocno przyspiesza rok w rok zbiory. Owoce dojrzewają zdecydowanie szybciej, są słodsze, a to sprawia, że wino jest mocniejsze. Zawiera więcej alkoholu, ale mniej kwasu, co z kolei  sprawia, że wino wydaje nam się bardziej "płaskie" w smaku.
Instytuty zajmujące się tą tematyką od lat, próbują stworzyć nowe odmiany, bardziej odporne, wymagające m.in. mniejszej ilości pestycydów.

Jak pisze autor artykułu: " Istnieją obawy, że ewolucja odmian zagrozi smakom – burgund nie będzie smakował jak burgund, a riesling jak riesling. Trzeba będzie na nowo określić zasady klasyfikacji poszczególnych gatunków (appellation d'origine contrôlée). Czy to się uda bez zrezygnowania ze specyficznych cech poszczególnych „terroir" i bez rozminięcia się z gustem konsumentów – czas pokaże."

Widać także, że zmieniający się klimat pozwolił rozwijać się winnicom na terenach usytuowanych bardziej na północ niż dotychczas. 

Wiele, wiele innych aspektów zmian klimatycznych, z których będąc konsumentami wina, nie zdajemy sobie sprawy w artykule, do którego zachęcamy.

https://www.rp.pl/Ekologia/305289931-Zmiana-klimatu-zepsuje-smak-wina.html

Zobacz koniecznie