Harmonia słonia

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Balance Pinotage 2010 Rodzaj: czerwone, wytrawne Cena:25 Miejsce zakupu: Wino ogólnodostępne Ocena: ***, polecane

Przyznaję, że z tym winem miałem i mam małą zagwozdkę. Butelka (cała!) ostała się po imprezie żony i czekała na swoją kolejkę. Niestety, dotychczasowe spotkania z tanim Pinotage jakoś nie kończyły się dobrze. Nastał jednak dzień, kiedy w domu została już tylko jedna butelka wina* - coż było robić? Zapatrzyłem się na różowego, z lekka chyba podchmielonego słonia na etykiecie i otworzyłem butelkę.

O dziwo, zapach nie był zły. Na pierwszym planie mocny alkohol, ale pod tym nawet dość przyjemne nuty owocowe. Pysznie może nie pachnie, ale w porównaniu z tym, czego się spodziewałem, jest wcale nieźle. Smak znowu mnie zdziwił. Szykowałem się na garbnikowego-żelazistego kwacha, a tu raczej wino delikatne, lekko owocowe, lekko nawet słodkawe - taki winny odpowiednik soku multiwitamina, dość przyjemny. Po odstaniu i napowietrzeniu smak zmienił się, stał się lekko słonawy z wciąż bardzo delikatnymi garbnikami. Obleci.

I tu pojawiła się zagwozdka - ocenić na 2 gwiazdki, czy na trzy? Smak może nie był jakiś szczególny, ale też nie odstręczał. Sam pewnie drugiej butelki bym nie kupił, ale rozumiem, że może się podobać. Pomedytowałem, a szukając oświecenia wszedłem na stronę producenta. A tam?! Okazuje się, że Balance Wines produkuje też wina fair-trade. Pomyślałem staracie się, albo chociaż próbujecie sprawić wrażenie, że się staracie, macie w zamian trzecią gwiazdkę**. Hough!

Na koniec jeszcze ciekawostka tłumaczeniowa. Twórcy wina opisują jego smak jako zawierający intrygującą szczyptę dębu (an attractive hint of oak), w polskim tłumaczeniu znajdujemy natomiast opis aromatyczne (nuta [...] francuskiego dębu). Tłumaczowi gratulujemy wyrobionego podniebienia, z chęcią też zapiszemy się do niego na kurs odróżniania dębu francuskiego od polskiego, włoskiego a nawet hiszpańskiego. A na serio - Piłeś? Nie tłumacz.

--

*

** Niech wam rośnie ROI.