Bolyki Egri Bikaver 2016

Nazwa wina: Bolyki Egri Bikaver 2016
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Bycza krew od znanego producenta, z piękną etykietą (w stylu kart z gry Dixit), konkursowym złotym medalem i rekomendacją lidlowego sommeliera. Czy potrzeba dodatkowych rekomendacji? Oby nie rozczarowało, zawód byłby bolesną niespodzianką.

Bolyki Egri Bikaver 2016

24,99zł
Czerwone, wytrawne

Wino jest bardzo nieśmiałe w aromacie. Wręcz zaskakująco skryte. Dopiero po zawziętym machaniu kieliszkiem i kilku głębszych wdechach ukazuje nuty dojrzałej wiśni, śliwki (a jakże) węgierki, likieru z owoców leśnych w tle i delikatnym muśnięciem eukaliptusa. Ślad beczki objawia się jedynie w postaci delikatnej nuty starej skóry. Szkoda jedynie tej chuderlawej intensywności.

Jeśli wino było nieśmiałe w nosie to dlatego, że cały jego wigor poszedł w strukturę i smaki. Ma sporo ciała, zaznaczoną i kwasowość, i taninę, ale razem z całą konstrukcją wina grają w jednej drużynie, równoważą się, mamy wrażenie bogactwa, ale nie przesytu. Do tego głęboki, śliwkowo-pieprzny smak z nutą czekolady i konfitury (bez skojarzeń ze stereotypowym, dżemowym primitivo broń Boże) i mamy pełen sukces w kieliszku.

To naprawdę dobre wino. Szkoda, że aromat jest słaby, bo ocena byłaby bliska maksa. Za eleganckie, głębokie i mocne doznania w ustach jesteśmy zobligowani jednak do wystawienia mocnej czwóreczki!

4/5