Ca'de Monaci Bianco Terre Siciliane 2018

Nazwa wina: Ca'de Monaci Bianco Terre Siciliane 2018
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 17,99 PLN

 

Zakup białego wina klasy IGT obarczone jest pewnym ryzykiem: może to być przemyślany blend, wymykający się regułom apelacji, mogą to być też zlewki tego co winiarz miał pod ręką. I choć niektóre z najlepszych włoskich win są tak właśnie oznaczone (vide supertoskany), to próżno ich szukać w marketach. Jako, że producent win Terre Siciliane nie musi podawać składu i z tego prawa korzysta, możemy się tylko domyślać których szczepów użył. Ustalamy dla was, czego spodziewać się po tej bieli z Sycylii.

Ca'de Monaci Bianco Terre Siciliane 2018
17,99zł
Lidl
Białe, wytrawne
Włochy, Sycylia

Pierwsze wrażenie jest...żadne, zapach jest bardzo, bardzo słaby. Kilkanaście minut po otwarciu nieco się budzi, ale nigdy nie wspina się na wyżyny aromatyczności. Niemniej da się znaleźć nuty morelowe, brzoskwini, melona, żółtych jabłek a nawet ananasowe tło. Zapach nie uwodzi, ale chyba znajdzie swoich fanów.

W ustach powrót zalicza morela z brzoskwinią, dzielnie wspierane przez dojrzałą cytrynę i papierówki. Kwasowość jest wyraźna, ale nie nazwiemy wina rześkim- jeśli ostry jak brzytwa kwas to dla kogoś za wiele, tu znajdzie kompromis między nazbyt mdłym, a mocno kwaśnym winem. Nie jest też najlżejsze, zbudowane średnio z minusikiem, czasem nazbyt wybija się alkohol. Finisz jest króciutki i raczej banalny.

Wino jakich wiele. Ani świetne, ani niedobre, momentami nijakie, ale całkiem nieźle wchodzi. O takich flaszkach zwykło się mówić “bezpieczny wybór” i to chyba najlepsze jego podsumowanie. Nikt na nas krzywo nie spojrzy jak przyniesiemy na domówkę, ale też zachwytu raczej nie wzbudzi.

3,25/5