Castel Mimi AnimAliens – oswajamy mołdawskie zwierzaki!

Nazwa wina: Castel Mimi AnimAliens – oswajamy mołdawskie zwierzaki!
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Auchan, Leclerc, Makro
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 25 PLN

 

Bardzo lubimy wina z „underdogów” winiarskiego świata. Tym razem padło na Mołdawię.

Butelki AnimAliens zaskakiwały nas od samego początku. Pierwsza zwróciła uwagę etykieta. Nowoczesny, kolorowy byk ala mozaiki Gaudiego, nasycone barwy – dzieje się. Myśleliśmy, że to jakiś dzieło jakiegoś młodego, hiszpańskiego winiarza, a tu proszę – Mołdawia. I to z winnicy pioniera tamtejszego winiarstwa, Constantina Mimi. Rzućcie okiem  https://castelmimi.md/en_index.html robi wrażenie. Miejsce znalazło się na liście 15 najpiękniejszych winnic świata, może weźmiecie je pod uwagę przy ustalaniu trasy urlopu :)

Wina dostępne są w sklepach Auchan, Makro i Leclerc i kosztują poniżej trzech dyszek (24-29zł).

Nie mogliśmy się oprzeć kolorowym zwierzakom – w naszym koszyku znalazło się 5 butelek AnimAliens. Jak wypadły?

Castel Mimi Cabernet Sauvignon Do Trzech Dych Pl 1
Castel Mimi AnimAliens Cabernet Sauvignon
Czerwone, półwytrawne

Nos bardzo ciepły, miękki, z nutą dojrzałych wiśni, czarnej porzeczki. Intensywność średnia, w tle po napowietrzeniu pojawiają się dość wyraźne nuty słodkiej czekolady, słodkiego dżemu z owoców leśnych. Przyjemnie, „popowo” – w dobrym tego słowa znaczeniu.

W ustach nieźle zbalansowane, wyraźna słodycz skontrowana jest zdecydowanie zaznaczoną kwasowością – wino jest, zgodnie z etykietą, półwytrawne, ale całkiem zadziorne – żaden z niego kompocik. Nam to pasuje, ale weźcie to pod uwagę przy wyborze – Merlot był „grzeczniejszy”. W ustach porzeczki, kakao, delikatne taniny. Nieco zbyt szybko ucieka z usta – to jedyne, do czego byśmy się doczepili.

Przyjemna butelka – delikatna, ale z lekkim pazurem.

3,75/5
--

Castel Mimi Merlot Do Trzech Dych Pl 1
Castel Mimi AnimAliens Merlot
Czerwone, półwytrawne

Aromat średnio intensywny, z nutami wiśni, owoców leśnych i śliwek. Podobnie jak przy półwytrawnym Cabie, bardzo miękki, ciepły, z dużą ilością słodkich nut, tłem przyprawowo-czekoladowym. Będzie się podobał fanom delikatnych czerwieni.

W ustach wino jest bardzo rozsądnie poukładane – ma wyraźną dawkę słodyczy, ale nie zapomniano też o odrobinie kwasowości dla równowagi, więc przypasuje to zarówno słodkolubom, ale fani wytrawnych czerwieni też wypiją bez krzywienia. Smakuje wiśniami, śliwkami w czekoladzie, ma bardzo przyjemne, gładkie taniny i nutkę pikantności na finiszu.

Bardzo przyjemne wino do wszelkich celów bankietowych – niczego nie można mu zarzucić. Smaczne, harmonijne, skrojone z rozmysłem. I do tego spoko wygląda na półce. Schłodźcie o 2 stopnie i wypijcie na tarasie albo do Netflixa. Polecamy.

4/5
--

Castel Mimi Rose Do Trzech Dych Pl 1
Castel Mimi AnimAliens Rose
Różowe, wytrawne

Pachnie niezwykle przyjemnie – truskawka, malina na pierwszym planie, a w tle odrobina cytrusów. Zapach jest słodki, kojarzący się z lodami o takich smakach.

W ustach bardzo grzeczne, z wyraźną słodyczą – przeszło by nawet, gdyby oznaczyli je jako półwytrawne. Kwasowości tylko odrobina, ale bardzo potrzebna drobina – wino nie jest dzięki niej „zamulające”. Smakuje tak jak pachnie – delikatnym miksem czerwonych owoców z cytrusową nutą.

Nic wielkiego, ale to przyjemne, delikatne, wino piknikowe. Zasmakuje na pewno wielu odbiorcom. Tego oczekujemy od niezobowiązującego różu.

4/5
--

Castel Mimi Muscat Do Trzech Dych Pl 1
Castel Mimi AnimAliens Feteasca Alba – Muscat

Białe, wytrawne

W nosie czuć muscatowy charakter – są nuty dojrzałych cytrusów, szczypta egzotyki, akcenty miodowe i kwiatu pomarańczy. Intensywność na średnim poziomie, aromaty nie wyskakują z kieliszka jak przy niektórych winach z tego szczepu, ale mocniejsze wciągnięcie powietrza przynosi satysfakcję.

W ustach średnia kwasowość, smaki cytrusów przyjemnie się pojawiają i niestety równie szybko znikają, pozostawiając za sobą nieco zbyt wyraźną goryczkę. Nos był zdecydowanie mocniejszą stroną tego wina.

Dla samego wąchania – warto. W ustach niestety nieco zbyt anonimowe. Można wypić jak najbardziej, nie jest złe, ale są ciekawsze wina na półce.

3/5
--

Castel Mimi Saperavi Do Trzech Dych Pl 1
Castel Mimi AnimAliens Saperavi
Czerwone, wytrawne

Nos jak najbardziej klasycznie i w porządku – mamy tutaj sporo ciemnych owoców – jagodę, śliwkę, podszyte akcentami kawy i czekolady w tle. Aromaty są wyraźne, soczyste – nie ma do czego się przyczepić.

Usta również nie rozczarowują – wino jest średniej (albo i średniej z plusikiem) budowy, ma zaznaczoną, lecz łagodną kwasowość, świetny smak ciemnych owoców z czekoladą, a każdy łyk wieńczą łagodne taniny i dość długi, delikatnie pieprzny finisz.

Bardzo smaczne, porządnie skrojone wino – ma wszystko, czego szukamy w butelce dość krągłej, ale też uniwersalnej czerwieni do trzech dych. Jak widać Mołdawia też umie w saperavi. Brawo!

4,5/5