Caudenzio Traminer Aromatico Friuli 2017

Nazwa wina: Caudenzio Traminer Aromatico Friuli 2017
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 19,99 PLN

 

Elegancka biała etykieta chce nam jasno zakomunikować, co kryje się w butelce – traminer aromatico. Szczep ten może bardziej się wam kojarzyć jako gewurztraminer, wszak to jeden z jego synonimow. We włoskim Friuli zdecydowanie winiarze zdecydowanie częściej wolą jednak używać nazwy jak na tej butelce – czyż nie lepiej oddziałuje na wyobraźnię? Sprawdźmy, jak bardzo aromatyczny będzie tenże traminer.

Caudenzio Traminer Aromatico Friuli 2017
19,99zł
Lidl
Włochy, Friuli

W nosie może nie petarda, ale na pewno solidna dawka wyżej wymienionej aromatyczności – nie trzeba się wielce namęczyć, żeby zlokalizować charakterystyczne dla traminera nuty słodkich kwiatów róży, babcinych perfum, nutki miodu i bergamotki. Podane są jednak one w rozsądnych proporcjach, dzięki czemu  możemy spokojnie odłożyć na bok maskę tlenową, potrzebną przy degustacjach niektórych gewurztraminerów.

Nasz aromatyczny kolega chyba stracił cały wigor na prezentację walorów zapachowych, bo w ustach dzieje się zdecydowanie mniej. Wino jest płaskie i neutralne, nieco mdłe i wodniste. Przelatuje przez usta i ulatuje w niepamięć, zostawiając po sobie jedynie ślad goryczki.

Szkoda, zapowiadało się przyjemnie -szkoda, że usta postanowiły pójść krok dalej od nosa i zamiast zbalansować do równego, zbalansowały do zera.

2/5 (za nochal).