Clairette de Die Methode Ancestrale Cuvee Cesar

Nazwa wina: Clairette de Die Methode Ancestrale Cuvee Cesar
Rodzaj wina: Białe, Słodkie
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 27,99 PLN

 

Methode Ancestrale albo metoda pradawna, to mniej znany sposób produkcji bąbelków. Fermentacji się po prostu nie przerywa, zamiast tego wlewa się pracujące wino do butelek, by mogło sobie fermentować dalej. Winiarz ma mniejszą kontrolę nad końcowym efektem, ale daje to nieraz ciekawe rezultaty, jest też tańsze niż metoda szampańska. Tyle z ciekawostek. Jak udał się ten musiak?

Clairette de Die Methode Ancestrale Cuvee Cesar
24,99zł
Lidl
Musujące, słodkie
Francja, Dolina Rodanu

Aromat dość mocny, jabłkowo - drożdzowy z dodatkiem moreli. Znajdziemy dośc łatwo elementy gruszki i brzoskwini. Zapach trochę mdlący, jakby przegotowany, niebezpiecznie zmierza w stronę znanego z dolnych półek Ruskijje Igristoje. Bardziej męczy niż cieszy.

Drobne, gęsto rozmieszczone bąbelki. Rzeczywiście słodkie, ale cukier elegancko kryje się pod średnią kwasowością. Sporo przejrzałych, czerwonych jabłek. Jest mango, jest banan, są i podgotowane gruszki.  Nie spodziewajcie się lekkości prosecco, ale to też nie znowu jakiś tytan, dość gęste, średnio zbudowane. Finisz z gatunku tych dłuższych, zostawia nas z posmakiem, słodkiego, dojrzałego jabłka.

Wjedzie pod deser, dla unikających wytrawności spoko wybór na Sylwka. Ale drażnią jednak podgniły zapach i sztuczna landrynkowość. Bardzo lubisz słodkie? Może Ci siądzie. Dla pozostałych będzie zbytnio zamulać.

2,5/5