Codici Masserie Primitivo Merlot

Nazwa wina: Codici Masserie Primitivo Merlot
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Auchan, Carrefour, Intermarche, Selgros, Stacja paliw Lotos
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 29,99 PLN

 

Polacy kochają wina z Apulii nie od dziś, a już zwłaszcza Primitivo to nad Wisłą prawdziwa gwiazda. Nie dziwota, że na Lotosie też można znaleźć typową, dostojną butlę z grubego szkła. Ustalamy, czy bezrocznikowy, ukochany szczep Polaków wsparty Merlotem, jest wart trzech dych, które sobie liczy duża sieć paliwowa.

Codici Masserie Primitivo Merlot
29,99 zł
Stacja paliw Lotos
Czerwone, wytrawne
Włochy, Apulia

Wąchanie jest zdecydowanie przyjemne. Przypomina skórzaną ramoneskę oblaną wiśniowym Tymbarkiem. Znajdziemy świeżą śliwkę, fiołki i czekoladę z nadzieniem malinowym, nutę cynamonu. Aromat nie jest tak gęsty i momentami duszący jak większość apulijskich bestsellerów na rynku, ale dużo świeższy i bardziej stonowany. Ani hardcorowi fani tego stylu, ani jego hejterzy nie powinni jednak narzekać - całkiem fajny kompromis.

Jest słabiej zbudowane niż się spodziewaliśmy - te grubaśne butelki zazwyczaj kryją cięższe wina i to niezależnie od jakości. Nie jest to w żadnym razie głos krytyki, ale może być jakimś faktorem przy wyborze flaszki na wieczór. Momentami słodkawe, ale zrównoważone sporą kwasowością, miękka tanina wręcz pieści nasze ryjki. Czereśnie i węgierki to główne skojarzenia w ustach, miłym dodatkiem jest ździebko liści tytoniu. Smak nie należy do szczególnie głębokich, ale Włochom udało się go dobrze zbalansować i jest po prostu smacznie. Finisz nie powala długością, ale jest wyraźny, owocowy i lekko słonawy, zachęca do dalszego chłeptania.

Butla i etykieta sugerują konkretny styl wina, ale jego poszukiwacze mogą być lekko zdziwieni po wyjęciu korka. Biorąc na to poprawkę, nikt nie powinien czuć się skrzywdzony - to smaczna, solidna pozycja skrojona pod wiele gustów. Trzydziestak to uczciwa cena, zwłaszcza że na stacjach zwyczajowo przepłacamy.

4/5