Domaine Peiriere Chardonnay Reserve

Nazwa wina: Domaine Peiriere Chardonnay Reserve
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Duży Ben
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Co my tu mamy: niedrogie chardonnay z langwedockiej regionalnej kategorii Pays d’Oc, która produkuje całe morze (20% całego francuskiego eksportu!) wina, zwykle młodego, prostego, gotowego do picia. Winiarze z Langwedocji lubią też jednak wypuszczać perełki w dobrych cenach, a ta flaszka wygląda schludnie i elegancko, więc dajmy jej szanse.

Domaine Peiriere Chardonnay Reserve

24,99zł
Francja, Pays d’Oc
Białe, wytrawne

Aromat jak na chardonnay zaskakująco kwiatowy i słodki – wręcz ocieramy się tu o klimaty perfumowane. Jaśmin, słodka brzoskwinia, dopiero na drugim planie cytrusy i zielone jabłko, a w zupełnym tle jakby akcent kredy. Nie jest przesadnie intensywny, ale nie można mu odmówić uroku wręcz dziewczęcego. Łapiemy się, że nos ląduje w kieliszku nieprzyzwoicie często. Super, duży plus na starcie.

W ustach bardzo delikatne, eteryczne, z ciut może za bardzo wycofaną kwasowością, ale wyjątkowo smaczne i urokliwe. Delikatne nuty białych kwiatów na podniebieniu, gruszka, pieczone jabłko, finisz z akcentem subtelnej, szlachetnej goryczki. Nie powala intensywnością, ale zachęca do wzięcia kolejnego łyka i ani się zorientujesz, a butelka jest pusta.

To nie jest wino dla każdego – można marudzić, że jest płaskie i nudne, my polecamy jednak spędzić z nim chwilę i wczuć się w jego ulotny, delikatny charakter. Odnaleźliśmy w nim dużą przyjemność. Spróbujcie.

4/5