Encostas de Caiz Alvarinho 2019

Nazwa wina: Encostas de Caiz Alvarinho 2019
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Chociaż opisane jako wino regionalne z Minho, to alvarinho (w Hiszpanii znane bardziej jako albarino), to etykieta, która powinna zwrócić uwagę miłośników turbo modnego Vinho Verde- często oprócz kilku technicznych szczegółów, tak opisana etykieta jest w zasadzie tożsama z tym uwielbianym w Polszy “zielonym” winem.

Encostas de Caiz Alvarinho 2019
24,99zł
Lidl
Białe, wytrawne
Minho, Portugalia

Po pierwsze: nos trzeba włożyć w kieliszek, bez tego zapach może nam ulecieć, bo nie jest przesadnie mocny. To pomoże nam poczuć dojrzałe gruszki, zielone jabłka, nektarynkę, białego melona i i polne kwiatki. W tle odrobina pszczelego wosku, W nosie jest ciepło, letnio, owocowo ale nie słodko-dusząco. Nam wąchanie się spodobało.

Odpowiednia, świeża kwasowość orzeźwia mocno i od razu. Pomagają w tym drobne bąbelki, które choć, posiłkując się klasykiem, ulotne jak kamfora, dają chwilę przyjemnej perlistości. Ciężarowo nie tak zwiewne jak możnaby się spodziewać, choć o ciężkim czy chociaż średnio zbudowanym winie nie ma mowy- ot, takie lekkie ze sporym plusem. Oprócz jabłek znajdziemy nuty limonki, białego grejpfruta i melona. Trochę naftowej mineralności. Charakterystyczny dla szczepu posmak solanki ładnie to wszystko spina, a uzupełniony przez lekką migdałową goryczkę trwa aż do niezłego (jak na podobne wina) finiszu.

Bardzo dobre, nie tylko dla psychofanów Vinho Verde. Mieszanka ciekawych aromatów i smaków, owocowe, ale orzeźwiające. To oraz typowe cechy alvarihno, niebanalność i przyjemność jaką daje, sprawia, że zapowiada nam się na częsty wybór na nadchodzące korona-lato.

4,25/5