Epulum Gran Reserva 2010

Nazwa wina: Epulum Gran Reserva 2010
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Aldi
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 34,99 PLN

 

Kupując wino z tak odległego rocznika, jak 2010, zawsze towarzyszy nam lekki stresik. Wino do trzech dych oczywiście. Przecież wydaje się, że więcej wyniesie koszt jego magazynowania przez te wszystkie lata. No nic, akurat goście z Riojy to spece od starzenia win, więc może uknuli coś takiego, że będzie i tanie, i stare, i dobre. Fingers crossed!

Epulum Gran Reserva 2010
34,99zł
Aldi
Hiszpania, DOCa Rioja

Już po pierwszym wciągnięciu powietrza znad kieliszka czuć ewolucję na całego. Próżno można szukać jakiś wspomnień soczystych wiśni czy jagód. Za to mamy festiwal wanilii (jest naprawdę słodko od niej, momentami aż mdląco), skórę, kawę, owoc w postaci jedynie suszonej. Po dłuższym napowietrzeniu bukiet nieco mięknie, balansuje się, ale przewaga dębu jest nadal jak Małysza w Willingen.

W ustach też beczkowo, ale przyznajemy, że jest z niego jakaś dębowo-masochistyczna przyjemność picia. Ma nawet jeszcze nieźle zachowaną kwasowość, taninę nieco przyklapłą, sporo ciała i multum smaku - głównie wanilii, kawy i drewna, ale gdzieś w dalszych rejestrach nuta likierowej wiśni i czarnej porzeczki też się znajdzie.

Jest jakaś elegancja w tym dębowym potworze. Dajcie mu szansę jeśli macie ochotę na mocno wyewoluowane wino.

3/5