Wino kooperatywne

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Biedronka
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Foral da Vila - DOC Douro Tinto 2008 / Touriga Franca (30%), Tinta Barroca (40%), Tinta Roriz (30%) Rodzaj: czerwone, wytrawne Cena: 14,99 lub 29,99 PLN (patrz opis) Miejsce zakupu: Biedronka Ocena: ***, polecane

Czytelnikom może wydać się dziwne, że to samo wino jest jednocześnie klasyfikowane w 2 różnych kategoriach cenowych. Wyjaśnienie jest proste, w ramach tygodnia portugalskiego Biedronka sprzedawała Foral da Villa w dwupaku wraz z obiecującym wzmacnianym Muskatelem. Całość kosztowała 29,99, co odpowiada mniej więcej kosztom kupnom win bezpośrednio u producenta. Tym lepiej dla nas! Wizyty w Portugalii i Hiszpanii pokazały, że przyzwoitą butelkę można tam nabyć od 3€.

Szybki rzut oka na etykietę i widać, że mamy do czynienia z przyzwoitym portugalskim standardem. Lokalne szczepy winogron, te same, z których wyrabia się Porto, apelacja Douro. Ciekawiej zrobiło się, gdy zacząłem czytać o historii samej winnicy. Okazuje się, że Adega Cooperative de Favaios została założona w roku 1952 jako spółdzielnia rolników z regionu Favaios, którzy zrzeszyli się, aby zachować prawa do unikalnej nazwy Muszkatu z Favaios - lokalnego wzmacnianego wina. Zachowanie nazwy było przedmiotem sporu z Casa do Douro, instytutem winiarskim wystawiającym prawo do użycia nazwy apelacji i typu wina. Wespół, w zespół udało się, a Adega Cooperativa de Favaios zrzesza dzisiaj około 500 lokalnych hodowców winorośli. Przyklaskujemy.

A wracając do wina? Foral da Villa okazało się nad wyraz przyzwoite. Pite jako pierwsze wino przy świątecznym stole nie rozczarowało. Zapach o średnim natężeniu, lekko słonawy. Smak skoncentrowany, mocno kwasowy, mocno garbnikowy, ściągający. Pod tym wszystkim nuty wiśniowe z lekkim pieprzem. Warto, zwłaszcza jeśli chce się odpocząć po tych wszystkich ciężkich Tempranillo, którymi ostatnio się zachwycamy.