Czarny kocik

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: GatoNegro 2009 / Chile / Merlot Rodzaj: czerwone, wytrawne Cena: 19,99 PLN Miejsce zakupu: Wino ogólnodostępne Ocena: ***, polecane

Z okazji majowych wakacji znaleźliśmy się z żoną w miejscowości, w której nie uświadczysz dyskontu ani tym bardziej żadnego wyspecjalizowanego sklepu z winami. Świetna okazja, aby sprawdzić parę butelek, które są dostępne w prawie każdym miejscu Polski i dystrybuowane przez sieci typu Społem, ABC, czy w końcu zwykły sklep osiedlowy. Na pierwszy ogień poszło GatoNegro, jedno z moich ulubionych win z czasów studenckich. Parę lat temu, przed boomem importowym win chilijskich był to trunek, którym można było zadać szyku*.

A co pozostało z legendy Gato Negro po latach? Merlot 2009 okazał się po prostu przyzwoitym winem. W zapachu delikatny, zdecydowanie owocowe, śliwka-wiśnie**. W smaku mocne garbniki, ściągające. Do tego doszedł dość wyraźny alkohol, który jednak nie zdominował smaku. Pieprzne, lekko korzenne. Mocny standard.

A tak przy okazji. Dystrybutorem Czarnego Kota na Polskę jest grupa Żywiec. Przyznaję, że w jej przypadku zakup sprawdzonego produktu zadziałał o wiele lepiej niż próby wykreowania własnej marki.

-----

* W zasadzie można było zadać szyku wszystkim, co nie było Sophią.

** Czyli jak pewnie z 70% win czerwonych. Proszę jednak pomyśleć, czym może pachnieć wino czerwone. Od razu docenia się zapachy proste i nieskomplikowane.