Granbeau Cabernet-Syrah Grande Reserve 2018

Nazwa wina: Granbeau Cabernet-Syrah Grande Reserve 2018
Rodzaj wina: Czerwone, Półwytrawne
Miejsce zakupu: Biedronka
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 14,99 PLN

 

Langwedocja to trochę takie europejskie Chile: mnóstwo masówy, często podłej jakości, a co jakiś czas rodzynek w mega atrakcyjnej cenie. Warto więc próbować, bo z torbami nie pójdziemy, a przy odrobinie szczęścia można trafić na dobra okazję. Biedronkowe Pays d'Oc sprawia, że drapiemy się po głowie- niby Grande Reserve, ale rocznik wskazuje, że ma jeszcze mleko pod nosem. Sprawdźmy ten popularny wynalazek z dyskontu.

Granbeau Cabernet-Syrah Grande Reserve 2018
14,99zł
Biedronka
Czerwone, półwtrawne
Francja, Langewdocja-Roussilion

Zapach bez czajenia się daje po nosie śliwkowo- wiśniowym miksem z dodatkiem czarnej porzeczki. Owoce pachną mocno dojrzale, ale bronią się przed przegotowaną dżemoladą. Zaskakuje arsenał aromatów: biały pieprz, cedrowe dechy i liście tytoniu ochoczo mieszają się z cynamonowo-waniliowym tłem. Głębsze wdechy pozwalają poczuć deserową Goplane i nutkę mięty. Ciepły, lekko słodkawy nos charakterem kojarzy się z bestsellerami z Apulii i daje  mnóstwo frajdy.

Francuz zostawił mnóstwo cukru, ale zadbał o kwasowość, która dość udanie trzyma go w ryzach.  Gęsta, muskularna struktura, niemal przykleja się do jęzora. Tony garbników, jeszcze świeżych, ale już nie badylowych i lekko zaokrąglonych, dają spodziewany, silnie ściągający efekt. Owocowe w głębi duszy, z oczywistymi dla tych szczepów  wiśnią i porzeczką z dodatkiem jeżyn, nie poprzestaje na tym i prezentuje nuty drewna, grafitu, skrzynki na cygara i pieprzu. Porządny finisz, niespieszny, zostawia posmak wiśni przegryzanych tytoniem. 

Cena w granicach 15 polskich złotych czyni z niego automatyczny hicior. Świetna alternatywa dla puglijskich primitivo- podobny styl, niektórych to przekona, innych zniechęci, ale o tym temacie napisano już sporo.  Ze względu na ciężar i masę tanin raczej potrzebuje szamy do towarzystwa, pite dla relaksu przytłoczy większość użytkowników. Nie jest to błysk geniuszu, ale śmiała próba zrobienia porządnego wina w dobrej cenie. Wydaje się trochę "techniczne", momentami robione na siłę, mimo to dla tych którzy wolą trochę więcej słodyczy będzie dobrym wyborem.

3,5/5