Gunzer Tamas Cabernet Sauvignon Villany 2017

Nazwa wina: Gunzer Tamas Cabernet Sauvignon Villany 2017
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 19,99 PLN

 

Najbardziej wysunięty na południe region winiarski Węgier – Villany, słynie z dobrze zbudowanych, często świetnej jakości win czerwonych. Nic dziwnego, że sadzi i winifikuje się tam caberneta, podstawę wielu muskularnych win z ciepłego klimatu. Jak wypadnie w wersji południowo-węgierskiej?

Gunzer Tamas Cabernet Sauvignon Villany 2017
19,99zł
Czerwone, wytrawne


Nie trzeba mocno wkładać nosa do kieliszka, bukiet sam się z niego wypycha i ochoczo serwuje nam swoje walory. A mamy tu lekko rozgotowaną, kompotową wiśnię, jeżynę, śliwkę. Nuty są mocno owocowe, dojrzałe, czuć ciepło południowych Węgier. Na finiszu przychodzi jeszcze akcent drewna. Nieźle, choć przydałoby się nieco więcej głębi.

Ciepłe w ustach, nieco przypominające cabernety z Nowego Świata. Kwasowość stoi na umiarkowanym poziomie, nie ona jest tu najważniejsza, wino odzywa się mocno dojrzałym owocem, wiśnią, lekko konfiturową śliwką, z nutą powideł, skóry i delikatną pikantnością na finiszu. Do tego ma sporo ciała, a taniny są szorstkie, ale podane w rozsądnych ilościach.

To wino może się podobać. Za dwie dychy daje poczucie picia krągłego caberneta. Wycofana kwasowość będzie dla przewrażliwionych na tym punkcie kolejnym argumentem za kupnem tej flaszki. Lubimy więcej kwasowości w cabernetach, ale to tylko kwestia gustu. Biorąc pod uwagę szereg zalet tego wina nie przystoi wystawić innej oceny niż pozytywna.

4/5