Hagn Gruner Veltliner Classic 2017

Nazwa wina: Hagn Gruner Veltliner Classic 2017
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Biedronka
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Austriacka duma białego winiarstwa – Gruner wędliner, tfu, veltliner, nie ma wielkiego wzięcia na polskich marketowych półkach, a szkoda – ten ciekawy szczep potrafi dawać świeże, czyste i charakterne wina. Austriacy namiętnie popijają nim wiener schnitzla, my dziś wieczorem próbujemy solo.

Hagn Gruner Veltliner  Classic 2017
24,99zł
Biedronka
Austria

Świeżutki, chłodny, dość „zielony” nos wina, poza nutami owocowymi ma też intrygującą, ziołową nutę w tle. Wyczuwalny jest też charakterystyczny dla tej odmiany winogron aromat białego pieprzu. Niebanalny bukiet, nieco zachowawczy, ale skłania do częstego wkładania nochala w kieliszek w poszukiwaniu kolejnych jego składowych.

W ustach potwierdziło się wrażenie wywołane przyjętą dawką aromatów – wino jest z gangu chłodnych drani, ale na potrzeby chwili ubranych w elegancki garnitur. Kwasowość wyraźnie zaznaczona lecz nie dominująca,  średnie ciało niesie smak cytrusów, nieśmiałą pieprzność, nutę mineralną. Ta zadziorna mieszanka łagodzona jest subtelną nutką słodyczy, za którą zaraz wkracza pikantny finisz.

Ciekawe, charakterne wino dla fanów wytrawnych z raczej chłodnego klimatu. Dobre na początek przygody z austriackim winiarstwem – nie kosztuje majątku a daje sporo nieoczekiwanej frajdy.

4/5