I tu się pan myli, sir Johnson…

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Białe, Półwytrawne
Miejsce zakupu: Carrefour
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Ca’ del bianco (Vino da Tavola) / Trebbiano i Verduzzo
producent: Rampoldi
Rodzaj: białe półwytrawne
Cena: 8,65 PLN
Miejsce zakupu: Carrefour
Ocena (0-100): 74
Wina za dyszkę można ładnie ująć statystyczną metaforą: „niska średnia, duża wariancja”.

Są jednak miejsca na świecie, gdzie metafora ta zdaje się zawodzić. Należą do nich północne Włochy i tamtejsze białe wina wytrawne. W dowolnym kraju europejskim możemy w ciemno kupić w supermarkecie najtańsze Soave, weneckie Pinot Grigio czy (nieco bardziej południowe) Orvieto bez ryzyka zepsucia smaku towarzyszących im potraw. To niemal zawsze będą całkiem przyzwoite wina, a czasem znajdą się i wybitne.

rampoldi2Zwykle wyważony w swych online casino australia sądach Hugh Johnson twierdzi, że Włochy to kraj pozbawiony jakichkolwiek pijalnych białych win, a szczep Trebbiano to „smutne marnotrawstwo miejsca w winnicach” (Pocket Wine Book z 1998). Pewnie brytyjski arystokrata nie znalazł się nigdy z dychą w ręku w polskim hipermarkecie i temu tylko możemy zawdzięczać jego nierozsądną opinię. A oto dowód:

Ca’ del Bianco to wino, które pamiętam na polskim rynku od przynajmniej kilkunastu lat. Jest dla mnie takim prototypem północnowłoskiego białego wina stołowego – tanie i dobre. I co najważniejsze: w każdej butelce znajdziemy mniej więcej to samo, co w wypadku win poniżej dychy oczywiste wcale nie jest. W czasach studenckich był to skarb wprost nieoceniony.

Rampoldi Ca’ del Bianco robione jest w Wenecji Euganejskiej z dwóch szczepów– z popularnego Trebbiano i typowego dla tego regionu Verduzzo. Jest to kombinacja bardzo przyjemna, lekka jak szkło Murano i ażurowe arkady pałacu Dożów. Jak niespieszne lato na wzgórzach euganejskich.

No i ta cena…

Autor: Michał. Po raz kolejny dzięki!