Kardos Furmint 2018

Nazwa wina: Kardos Furmint 2018
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Biedronka
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Polak Węgier - dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Jako, że nas interesuje raczej drugi aspekt tej przyjaźni, spróbujemy dziś zakumplować się z furmintem. Ten słynny madziarski szczep, podstawa słynnych tokajskich słodkich win, robi w ostatnich latach niemałą karierę również na wytrawnie. I właśnie taką flaszkę ma dziś dla nas Biedronka.

Kardos Furmint 2018

24,99zł
Biedronka
Węgry

Wino nie jest może aromatyczną bombą, ale całkiem śmiało pokazuje nam swoje wdzięki - nos jest czysty, przyjemny, z odświeżającą nutą limonki, białej brzoskwini, szczyptą agrestu. Po chwili napowietrzania bukiet ewoluuje w nieco słodszą stronę, dochodzi gruszka z odrobiną nut kwiatowych, a wytrwali znajdą w całkowitym tle także szczyptę ziołowości.

W ustach jest wyważone, zbalansowane, ze średnią kwasowością świetnie wkomponowaną w strukturę wina, łagodnym smakiem cytrusów, brzoskwiń i zielonego jabłka, kończy się przyjemnym mariażem odrobiny słodyczy i dosłownie muśnięcia szlachetnej goryczki.

Wino nie jest przesadzone w żadną stronę, wszystkie składowe smakowo-aromatyczne grają w jednej orkiestrze. Ktoś z potężnym ładunkiem złej woli mógłby nazwać je nudnym, ale to na pewno nie my. My nazwiemy je eleganckim, harmonijnym, a przede wszystkim smacznym. I chętnie zrelaksujemy się w jego towarzystwie pewnie nie raz.
Egészségedre!

4/5