Les Templiers Muscadet Sur Lie 2018

Nazwa wina: Les Templiers Muscadet Sur Lie 2018
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Biedronka
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 18,99 PLN

 

Dolina Loary to nie tylko słynne sauvignon blanc, ale też muscadety. Przyznamy, że mamy słabość do tych win, z zwłaszcza, jeśli mają oznaczenie „sur lie” – tak jak nasz dzisiejszy bohater. Oznacza to, że spędziło ono co najmniej 4 miesiące na osadzie drożdżowym, co wzmacnia nieco jego walory smakowe. Czy za niecałe dwie dychy w Biedronce mógł się trafić porządny przedstawiciel tego stylu?

Les Templiers Muscadet Sur Lie 2018
18,99zł
Biedronka
Francja, Dolina Loary

Nieco nieśmiałe w zapachu, lecz po chwili odkrywa całkiem interesujący, dość nietypowy bukiet. Nie znajdziemy tu buchającej z kieliszka egzotyki, to nie ten typ. Jest chłodne, z garstką tylko nut cytryny i skórki jabłka, odrobiną melona po ogrzaniu, ale za to z ciekawym tłem, bo gdy zanurzymy nos głębiej, odkryjemy nutę mineralną, mokrych kamieni oraz subtelny akcent drożdżowy. Aromaty są bardzo skryte i nie zdziwcie się, jeśli z początku ciężko będzie je odnaleźć.

W ustach zachowawcze, świeże i czyste. Wytrawne, kwasowość zaznaczona ale nie przegięta, ciało raczej filigranowe, wino sprawia wrażenie nieco pustego w smaku, ale chrupka kwasowość i niezły finisz z mineralnymi, trochę morskimi, słonawymi nutami jest w stanie skupić naszą uwagę na tyle, że nie przeszkadza nam to aż tak bardzo.

Nieco zbyt zachowawczy ten muscadet, ma niby te cechy, które lubimy w tych winach, ale są tak skryte, że odbiera nam to dużo frajdy. Można kupić dla reaserchu, czy w ogóle chcemy iść w stronę takich win ale uwierzcie, są dużo lepsi przedstawiciele stylu.

2,75/5