Loess Gruner Veltliner 2016 Selekcja Makłowicz

Nazwa wina: Loess Gruner Veltliner 2016 Selekcja Makłowicz
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Stacja paliw BP
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 35,99 PLN

 

Loess Gruner Veltliner 2016
35,99 zł
Białe, wytrawne
Austria, Wienviertel

Klasyka austriackiego winiarstwa z kolekcji Roberta Makłowicza. Oczekiwania mamy duże, bo nadwyrężyliśmy nasz budżet o całe 6 zeta, czyli z hotdogów na zagrychę nici. Oby samo wino nasyciło apetyt.

Aromat może nie bardzo intensywny ale zadziorny w profilu, kamienny, czysty, z owoców mamy głównie zielone jabłko i skórkę cytryny, ale na pierwszym planie gra wspomniana już mineralność. Ajj, ciut więcej intensywności i aż podskoczylibyśmy na krześle.

Kwasowość zaznaczona, świeża i chrupka, ale nie jest ekstremalnie wytrawne - po zimnej Austrii można się było spodziewać większego zadziora, ale dzięki temu jest bardziej "komercyjne". Mimo niewysokiego woltażu (11,5%) ciała trochę jest, smak jest przyjemny, świeży, cytrusy i skórka zielonego jabłka na pierwszym planie, na drugim uszczypnięcie mineralności, jak by musnąć językiem polny kamień, a na finiszu, który przyjemnie spina nasze odczucia niby klamra kompozycyjna zostaje w ustach posmak skórki grejfruta. Nie jest to może wino wybitne, ale bardzo uczciwy i dobrze zrobiony przedstawiciel dumy białego austriackiego winiarstwa - grunera veltlinera.

4/5