Macon- Villages 2017

Nazwa wina: Macon- Villages 2017
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Chardonnay z Burgundii najczęściej kojarzy się z przesławnym Chablis, ale dalej na południe też ten znany szczep się uprawia (a gdzie się nie uprawia, można by spytać). Choć Macon nie ma aż takiego fejmu, to można tu znaleźć świetne szardo, bardziej owocowe niż zimne, mineralne wino ze wspomnianego regionu. Ostrzymy kubki smakowe na białego burgunda z Lidla.

Macon- Villages 2017
24,99zł
Lidl
Białe, wytrawne
Francja, Burgundia

Nos początkowo tchórzliwie skryty, a jak pijecie dużo rieslingów albo sauvignon (a wiemy, że tak;), to wyda wam się szczególnie znikomy. Ale poczekajcie, parę minut w kieliszku i znajdziecie dojrzałe jabłka, brzoskwinię i tosta z masłem. Dla niektórych tego ostatniego może być za dużo, ale jednak zapach jest przyjemny i ciepły. Kciuk w górę!

Szukaliście lekkiego białaska na luźny wieczór? Pudło. Mamy tu całkiem masywne wino, ale udało się uzyskać niezłą kwasowość (znowu, jak na chardonnay, to nie riesling!). Żółte, kruche jabłka, melon i brzoskwinia razem z pestką dają owocowy rys. Jest i mocno podkreślony maślany popcorn. Woskowata struktura pozostawia swój ślad na języku. Finisz do jakoś bardzo długich nie należy, ale jest jak najbardziej akceptowalny.

Pomysł był, wino ma swój charakter i szereg gastronomicznych zastosowań (celujcie w tłustsze ryby i biały drób, makarony w jasnych sosach, risotto). Można pić samo, jeśli kwas "modnych", rześko-zielonych win Ci dokucza, ale pewniej szybko zmęczy cię nabiałowa struktura i smak. Jednak mimo, że jest robiona pod (wąską, ale wierną) publiczkę, to oceniamy je jako niezłe wino.

3,5/5