Marques del Cerro Crianza 2014

Nazwa wina: Marques del Cerro Crianza 2014
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 29,99 PLN

 

Rozglądając się za flaszką na sobotni wieczór, kiedy polscy siatkarze grali o brąz mistrzostw europy, postanowiliśmy zaszaleć i uszczuplić nasz portfel o górną granicę zdrowego rozsądku, czyli magiczne trzy dychy. Po niedawnym teście win z Riojy mieliśmy ciągle niedosyt, bowiem flaszki wypadły summa summarum średnio, zdecydowaliśmy się więc ponownie na ten hiszpański region.

Marques del Cerro Crianza 2014
29,99zł
Lidl
Hiszpania, DOCa Rioja

W nosie beczkowość, którą marketowa Rioja lubi często aż nadto, jest utrzymana w ryzach, trzymając się drugiego planu i dopełniając tylko pełni bukietu nutami delikatnej wanilii i drewna. Na pierwszym planie rządzi owoc - wiśnia, jeżyna, nieco śliwki i dżemu z owoców leśnych. Intensywność niezła, tak jak i głębia, aromat jest mimo kilku lat na karku ciągle soczysty i jednocześnie złożony.

W ustach mamy zaznaczoną, odświeżająca kwasowość i welwetową taninę. Wino jest zaskakująco zrównoważone, smaczne i eleganckie. Ciało średniej wagi, idealnie skrojone by nadać winu pełni, ale nie zmęczyć odbiorcy, solidna dawka smaku jagody, likierowej wiśni, z akcentem tylko wanilii i przypraw wypełnia usta, by skończyć się dość długim finiszem z nutą czarnego pieprzu i kawy.

To jest doprawdy elegancka, dobrze skrojona Rioja. Z dobrze użytą, nieprzegiętą beczką i zbalansowaną strukturą. Jeśli ktoś jest ultrasem starej rioszańskiej szkoły, dębowo-waniliowej, może się zawieść, ale trzeba by być naprawdę złej woli marudą, by to wino źle ocenić. Dla nas to co najmniej czwóra z plusem. Flaszka leci do pamiętnika win, do których warto wrócić.

4,25/5