Melinik 55 2016

Nazwa wina: Melinik 55 2016
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Oldskulowy, wręcz PRLowski dizajn tej butelki obudził w nas nostalgię – takie flaszki stały właśnie w kredensach naszych babć. Kraj pochodzenia również teleportuje nas wspomnieniami do tego okresu, gdzie szczytem marzeń były wakacje na Złotych Piaskach. To był pierwszy bodziec do sięgnięcia po tego bułgarskiego klasyka. Drugim, była przecena w Lidlu z 24,99zł do 15,99zł, a przecież jeszcze niedawno u innego importera stał on na półce za 39,90zł.  Nieprzyzwoitością byłoby nie spróbować

Melinik 55
24,99zł (kupione w promocji za 15,99zł)
Lidl
Bułgaria

W nosie dobra jakość czerwonego owocu, a właściwie miksu świeżych czerwonych jagód z nieco słodkawą, kompotową wiśnią na lekkim, dębowo-ziemistym tle. Całkiem udane to połączenie, nie są to szczyty intensywności i głębi, ale od mielizny też daleko.

Nie mamy tu zbyt wiele kwasowości, niebezpiecznie skręcamy w półwytrawne klimaty, co może być zarówno zaletą jak i wadą. Poza tym w ustach mamy bardzo smaczny miks wiśni, zarówno świeżych, jak i delikatnego likieru, trochę mlecznej czekolady, delikatną, gładką taninę. Bardzo wyważone, subtelne, ale przy tym nieźle zbudowane, niekrótkie i smaczne. Może nie ma wyraźnych cech wyróżniających je na tle konkurencji, ale czy zawsze musimy takich szukać?

Za 16zł to jest hicior. Wino nieco komercyjne, ale takie też są potrzebne by pogodzić wiele osób jedną butelką. Za 25zł też nie jest źle – da się je wydać zdecydowanie gorzej. Ocenę wystawiamy jak dla ceny regularnej.

3,5/5.