Nigdy nie będzie takiego wina

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

tempranillo mezquiriz la manchaNazwa/szczep: Tempranillo Mezquiriz 2009 / Hiszpania Rodzaj: czerwone, wytrawne Cena: 9,90 Miejsce zakupu: Lidl Ocena (0-100): 60 Nigdy nie będzie takiego lata, śpiewał Linda ze Świetlikami, a ja nad butelką Tempranillo Mezquiriz 2009* myślę sobie, że Nigdy nie będzie takiego wina.

Tempranillo Mezquiriz 2006 było pierwszym tanim winem, w którym poczułem to coś. To wino było obłędne, głębokie, zrównoważone i – co nie mniej ważne – kosztowało w promocji 7,99PLN. Wysoko oceniał je również nasz znajomy koneser wina z Izraela. Stwierdził, że wino tej jakości mogłoby spokojnie schodzić w trendy winiarniach Tel-Avivu za 50PLN/butelkę. Doszło do tego, że wraz z żoną składowaliśmy w domu jednocześnie do 12 butelek TM, a przez kwartał nie piliśmy niczego poza nim. Niestety, tak było tylko raz, tylko raz zgrało się wszystko winogrona, rdza w stalowych beczkach, fazy księżyca i pewnie tysiąc innych czynników, o których nie mamy pojęcia. Od tego czasu jednak, co roku kupuję butelkę TM, aby sprawdzić, czy tym razem aby nie udało się ono równie dobrze. Póki co, bez rezultatu.

tempranillo mezquiriz la manchaTM 2009 nie powala, kolor co prawda szlachetny, ale poza tym nie ma w nim nic specjalnego. W zapachu zupełnie neutralne, lekko kwaskowe z nutą alkoholu. W smaku znowu nic specjalnego, mocne  garbniki, porzeczkowe, ale nie porywa. Po prostu przeciętne tanie Tempranillo z Hiszpanii, nie to że niedobre, ale straszliwie przeciętnie. Ocena surowa i tu muszę przyznać, że już nie wiem, czy wynika z rzeczywistej jakości trunku, czy też raczej z rozczarowania, że nie jest tym winem.

-----

* Rocznik ma znaczenie!