Old Tbilisi Alaverdi

Nazwa wina: Old Tbilisi Alaverdi
Rodzaj wina: Czerwone, Półwytrawne
Miejsce zakupu: Duży Ben, Faktoria Win
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 24,99 PLN

 

Etykieta odświeżona, ale od razu rozpoznajemy znajomą twarz – to stare, dobre Old Tbilisi – klasyka półwytrawnych czerwieni na polskich stołach. Sprawdźmy, czy zawartość jest również tak odświeżona, jak dizajn butelki.

Old Tbilisi Alaverdi

24,99zł
Gruzja, Kakheti
Czerwone, półwytrawne.

Nos jest… dominujący. Od pierwszego zaciągnięcia powietrza z kieliszka wdzierają się w niego nuty czereśni i śliwki, po zamieszaniu to zwłaszcza węgierka dominuje cały bukiet. Bardzo subtelna nuta dżemu malinowego i ziołowe tło. Całość nie jest przesadnie przesłodzona, za co plus – można szukać składowych aromatu bez ryzyka omdlenia.

W ustach już tej słodyczy dostajemy solidniejszą dawkę, ale rozsądnie skontrowaną szczyptą kwasowości i solidnie zarysowaną, ściągającą usta taniną. Do tego naprawdę dobra głębia smaku – dojrzała śliwa, nieco powideł, gorzka czekolada, szczypta sosu waniliowego na dokładkę. W ustach zostaje przyzwoicie długo kończąc się lekkim pieprznym szczypnięciem języka.

„Półwytrawne” na etykiecie często zwiastuje ugrzecznionego wypierdka bez charakteru – to wino takie nie jest. Ma dawkę cukru, to prawda. Ale oprócz tego ma mnóstwo cech zadziornego, charakternego zawodnika. Warto spróbować.

4/5