Niech się święci 1 Maja!

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Różowe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Pinot Grigio Blush 2010, Provincia Di Pavia Rodzaj: różowe, wytrawne Cena: 13,99 PLN Miejsce zakupu: Lidl Ocena: ***, polecane

1 maja prowokuje do pytań fundamentalnych. Po pierwsze, co też o winie pisali marksiści?  A pisali zupełnie sporo. Np. tutaj Engels pisze o podatku od wina wprowadzonym przez rząd francuski. Paradoks polegał na tym, że stawka ustalona była od hektolitra  wina, a niezależna od jego ostatecznej ceny. Dla bogaczy, upijających się szampanem, winami z Bordeaux czy Burgundii, dodatkowa danina była więc prawie niezauważalna. Podatek uderzał za to w przedstawicieli klasy robotniczej, pijących ówczesne odpowiedniki wina do trzech dych. Tutaj z kolei Marx tłumaczy na przykładzie posiadłości winiarskich sposoby powstawania monopoli w kapitalizmie etc. Jeżeli jednak rozleniwieni falą majowych upałów nie mamy siły na czytanie klasyki, pozostaje pytanie drugie - co pić premierze, co pić? Na myśl o winie czerwonym robi się słabo przy 30 stopniach, ale zawsze pozostaje jeszcze róż.

Ha i tak pierwszą butelką, która poszła przy majówce było różowe Pinot Grigio z Lidla. Na etykiecie nie ma specjalnie dużo informacji - ot wytrawny róż z prowincji Pawia we Włoszech. Pite było mocno schłodzone. W zapachu delikatne, lekko słodkie, poziomkowe, ale z taką nutą chemiczną jak pudrowe cukierki. W smaku bez specjalnych nut owocowych, proste. Lekko cierpkawe, lekko kwasowe, orzeźwiające, jak określiła żona "łatwo wchodzące". Czyli bez specjalnych emocji, ale wysączone na balkonie przy 30 stopniach smakowało naprawdę bardzo dobrze.

P.S. Etykieta zastępcza. Niestety butelka została nieopatrznie wyrzucona do kosza przed sfotografowaniem.