Plavac Mali Winemakers of Croatia 2014

Nazwa wina: Plavac Mali Winemakers of Croatia 2014
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 17,99 PLN

 

Plavac Mali to klasyczny chorwacki szczep, który ma wiele wspólnego ze słynnym primitivo – niegdyś uważano, że to jedna i ta sama odmiana, późniejsze badania wykazały, że plavac to jednak potomek z nieprawego związku primitivo z niewiadomo kim. Sprawdźmy, czy cechy rodzinne objawią się nam w tej niedrogiej, oraz już leciwej butelce z Lidla.


Plavac Mali Winemakers of Croatia 2014

17,99zł
Lidl
Chorwacja, Dalmacja

Zapach mocno daje po nosie całkiem odjechanymi nutami gorzkiego wyrobu czekolado-podobnego, smażonych śliwek, lekkiej wędzonki, do tego dziwny, bliżej niezidentyfikowany aromat drewniano-łodygowy. Sami nie wiemy, czy nam się podoba ten zapach, na pewno jest „jakiś”, aczkolwiek wąchanie go należy raczej do przyjemności z rodzaju sado-maso. Tak też można.

W ustach już nieco normalniej, średnia kwasowość, wyraźne akcenty ziemisto-przyprawowe, mało owocu, skręcamy mocniej w klimaty dębowo-pieprzno-goryczkowe, by na koniec dostać jeszcze po podniebieniu nieco suchą taniną.

Wino jest nieco szorstkie, nieprzystępne i dziwne. Może to efekt 5 lat dojrzewania pod nakrętką w lidlowych magazynach? Ciężko je tak po prostu szczerze polecić, ale na pewno z czystym sumieniem możemy zachęcić do poeksperymentowania z nim.

3/5