Po co przepłacać?

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Tesco
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Spain Red Wine / Selected by Tesco 2008 / Cruzares / Tempranillo {najprawdopodobniej} Rodzaj: czerwone, wytrawne Cena: 5,99 Miejsce zakupu: Tesco Ocena: *, akceptowalne Ulubiony wujek mojej żony zakupy wina rozpoczynał od zagajenia Poproszę jakieś dobre, wykwintne wino i tu zawieszał głos. wino tesco Kiedy rozpromieniony sprzedawca lub sprzedawczyni rzucali się do półek, wujek kończył zdanie do ośmiu złotych.

Czasy się zmieniły, ceny wina poszły w górę i trudno jest znaleźć nie tylko dobre wino do 8PLN, ale w ogóle wino w tej kategorii cenowej. Dlatego, gdy obowiązki recenzenckie zagnały mnie do Tesco, nie mogłem się powstrzymać od kupna butelki - 5,99PLN?! Uniosłem brew.

Z etykiety o samym trunku nie można dowiedzieć się zbyt wiele. Nie jest podany skład wina ani rocznik, na butelce można odnaleźć jedynie wydrukowany małymi literkami napis © 2008 Tesco, co może oznaczać tyleż rok zbioru, co i datę zaprojektowania etykiety. Niemniej, dogłębne studiowanie kontretykiety nie jest bezcelowe. Okazuje się, że butelka wyszła z rozlewni Cruzares. Och, czoło wypogodzone, myśli rozjaśnione, Cruzares jest czołowym hiszpańskim producentem podłych win stołowych. Jeżeli traficie w Hiszpanii na wino w kartonie, to istnieje spora szansa, że właśnie wyszło ono od Cruzaresa. Z tą rozlewnią zresztą kojarzą mi się dobre wspomnienia, wyprodukowano w niej jedno z dwóch win, których nie byłem w stanie wypić w czasach studenckich.*

Twino tesco cruzaresyle teorii, a praktyka? Zapach uderza znajomymi nutami, to wszystko przecież już było. Trampki, fenol, owocowa mamba, chemia. W ślepym teście nie odróżniłbym od Beaujolais nouveau. Oj pachnie młodziakiem. W smaku bez większych wrażeń, a w zasadzie bez smaku. Za to to wino ma posmak**, po 2 godzinach zaczyna suszyć, czuć szorstkość w gardle, odbija się chemią. Znowu, idealne Beaujolais. Wino nie dla mnie, ale niektórzy płacą za takie rozkosze po 30PLN za butelkę. Dla nich mam radę, niech lepiej kupią 5 butelek stołowego Selected by Tesco. Po co przepłacać?

-----

* Dla przyzwoitości dodajmy jednak, że rozlewni tej zdarzają się też produkty całkiem udane. Np. nieodżałowane Tempranillo Mezquiriz 2006.

** I nie chodzi o ilość wypitego trunku, piłem po kieliszku.