Ponte Portugal - nowa seria win z Tejo

Nazwa wina: Ponte Portugal - nowe wina z Tejo
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Dino, Leclerc, Makro, Piotr i Paweł, POLOmarket, Selgros, Tesco
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 20-23 PLN

 

Myśląc o winach portugalskich pierwsze do głowy przychodzą nazwy regionalnych winnych tuzów, jak Porto czy Vinho Verde. Patrząc jednak na zaangażowanie CVR Tejo (Vinhos do Tejo / Wina z Tejo) w promocję win z tego regionu, uważamy, że niebawem może się to zmienić. Również w Polsce ich działalność jest zdecydowanie zauważalna – organizują degustacje, festiwale, eventy, współpracują z najbardziej znanymi postaciami z branży sommelierskiej po to, by rosła w Polakach świadomość, że wina z tego regionu są różnorodne i wartościowe. Ich praca przynosi efekty – nie ma chyba już fana wina, któremu nazwa „wina z Tejo” niczego nie mówi. Brawo, inne regiony, chcące robić karierę w świecie wina, mogą się od nich uczyć.
klikając na logo znajdziecie film o szczepach winogron z Tejo, który jest efektem współpracy importera Ponte Portugal z regionem Tejo.

Ponte Portugal Red Dry Do Trzech Dych Pl 2

Nie dziwi więc absolutnie, że i w sektorze win #dotrzechdych Tejo zaczęło się, tu i ówdzie, co raz częściej pojawiać. Doczekaliśmy się także przedstawiciela w segmencie win szeroko dostępnych – serii win Ponte Portugal. W linii mamy 4 pozycje – dwie białe i dwie czerwone, po jednej półsłodkiej i półwytrawnej. Dla każdego coś miłego? Sprawdźmy.


/wina Ponte Portugal kosztują ok. 20-23zł i są dostępne w wielu sklepach: Tesco, Leclerc, Selgros, Makro, Polomarket, Spar, Dino oraz sklepach lokalnych/

Ponte Portugal Red Sweet Do Trzech Dych Pl 1
Ponte Portugal Red Medium Sweet 2019

W aromacie znajdziemy sporą dawkę owoców – są słodkie wiśnie, śliwki, nieco czereśni. Jest też jakby słodki akcent kwiatowy, a w tle delikatna nuta serka waniliowego. Intensywność przyzwoita, póki co jest dobrze.

W ustach sporo słodyczy, ale i delikatnie zaakcentowana kwasowość – nie narzuca się, dalej będzie to wino dobre dla fanów słodkości, ale subtelnie odświeża paletę, nie pozwala nam się winem zmęczyć. W smaku podobnie jak w nosie – słodkie czerwone owoce, ale i akcent wanilii i bardzo, bardzo delikatna pikantność na finiszu. Ciało w punkt – krągłe na tyle, by wypełnić usta smakami na dłuższą chwilę, ale też nie przytłacza ani ciężarem, ani zawartością cukru.

Bardzo dobrze skrojone wino, widać, że zrobione pod szerokie gusta, ale w tej kategorii nie można mu niczego zarzucić. A przecież takie wina też są bardzo potrzebne. Zdecydowanie do zapamiętania na wszelkie okazje rodzinne, gdzie wiemy, że będą osoby uczulone na wina wytrawne.

4,25/5

Ponte Portugal Red Dry Do Trzech Dych Pl2
Ponte Portugal Red Dry 2019

W aromacie sporo czerwonych owoców – wiśnia z pestką, dojrzałe czereśnie, śliwka. Owoce dojrzałe, bez skrętów w stronę dżemu czy likieru, ale momentami wyczuć można nutę spożywczą, jakby jogurtu o smaku owoce leśne. Przy głębszym wdechu akcent korzennych przypraw.

W ustach wytrawne, z zaakcentowaną kwasowością i taniną, lecz nie przesadnie – nie dominują, jedynie zaznaczają swoją obecność, ożywiają wino. W smaku znajdziemy więcej ciemnych owoców, akcent gorzkiej czekolady. Na finiszu, który trwa naprawdę przyzwoitą chwilę, pojawia się lekka pikantność i subtelne rozgrzewanie alkoholowe.

Bardzo ładnie zbalansowane wino, dobrze zbudowane, raczej łagodne, ale ma te, tak potrzebne, momenty z większym pazurem.

4/5

Ponte Portugal White Sweet Do Trzech Dych Pl 1
Ponte Portugal White Medium Sweet 2019

Aromat może się podobać – są dojrzałe brzoskwinie, mango, pomarańcze, kwiaty, subtelna nuta słodkich, kobiecych perfum. Słodko, przyjemnie, trochę duszno, ale to taki styl. Mi pasuje.

W ustach słodycz wyraźnie zauważalna, ale nie przesadna. To dobrze, bo kwasowości jej ewentualnie balansującej też zbyt dużo nie ma. Ciało jest dość lekkie, wino pije się szybko, gładko, dzięki swojej smaczności (na podniebieniu cytrusy i owoce egzotyczne) i pijalności błyskawicznie znika z kieliszka.

Przyjemne, lekkie, niezobowiązujące wino. Pachnie pięknie, smakuje w porządku, na piknik czy do pary z sernikiem się zdecydowanie nada.

3,5/5

Ponte Portugal White Dry Do Trzech Dych Pl 1
Ponte Portugal White Dry 2019

W aromacie słodkie cytrusy, brzoskwinia, a także nuty kwiatów i owoców tropikalnych. Intensywność przyzwoita, bardzo przyjemnie zanurza się nos w kieliszku.

W ustach bardzo zbalansowane – jest odrobinka słodyczy, jest niewielka, ale zauważalna dawka kwasowości, smaki powtarzają nuty aromatyczne – cytrusy, brzoskwinie, owoce tropikalne. Ciało średniej wagi, smak w ustach utrzymuje się przyzwoitą chwilę, kończy bardzo, bardzo delikatną nutą szlachetnej goryczki, co w sumie jest przyjemnym zakończeniem, nadającym powagi całości.

Jest coś fajnego w tym winie, pachnie niezobowiązująco, smakuje nieco poważniej. Harmonijne i dobrze skrojone.

4/5

Naprawdę porządna seria -, każde wino w nieco innym stylu, każde warte zakupu. Dobrze smakują, ładnie wyglądają, kupimy je w wielu miejscach - zapamiętamy, czujemy, że jeszcze nam się przydadzą :)