Róż na lato

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Różowe, Wytrawne
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Rosato Toscano Vecchia Cantina 2008 / Sangiovese Rodzaj: różowe, wytrawne Cena: 22,50 PLN Miejsce zakupu: Enoteca Nova Ocena: ***, polecane

Lato nie rozpieszcza nas zbytnio w tym roku, niskie temperatury, wysokie opady nie skłaniały specjalnie do sięgania po wina lżejsze, białe i różowe. Warto jednak czasem się przemóc i sięgnąć po butelkę nieco mniej "poważną", co nie znaczy, że złą. Nasze dotychczasowe doświadczenia z tanimi winami różowymi (z jednym wyjątkiem) raczej nie skłaniały do optymizmu, najczęstszym skojarzeniem był cieniutki truskawkowy kompocik. Tym razem jednak zła passa się odwróciła.

Róż z Vecchia Cantina zdecydowanie lekkim kompotem nie jest. W zapachu czuć co prawda dość mocno truskawki i alkohol. W smaku* lekko cierpkawy, orzeźwiający, mocne nuty owocowe (mi się skojarzył z mieszaniną wiśni z rabarbarem). Najważniejszy jednak dla mnie był brak uczucia rozwodnienia, jaki często spotyka tanie wina różowe, tu smak był skoncentrowany, esencjonalny. Zdecydowanie polecam na letnie upały.

----- * Podawać mocno schłodzone!