Royal Tokaji Cuvee Late Harvest 2016

Nazwa wina: Royal Tokaji Cuvee Late Harvest 2016
Rodzaj wina: Białe, Słodkie
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 29,99 PLN

 

Kolejna słodka węgierska propozycja (serce się kraje, że nie dali jakiegoś aszu dla pełnego przeglądu pola) – late harvest. Schemat produkcji podobny, jak przy szamorodni, z tym, że krótszy pobyt w beczce powinien pozwolić zachować winu bardziej owocowy charakter. Sprawdźmy, jaki będzie efekt, oraz czy trzy dyszki za półlitrową flaszkę jednak nie zabolą.

Royal Tokaji Cuvee Late Harvest 2016

29,99zł
Białe, słodkie

Ciekawy nos, bo faktycznie zachowuje cień charakteru znanego ze słodkich, szlachetnych aszu, ale z dominującym owocowym charakterem. Mamy tylko odrobinę botrytisowych, pleśniowo-grzybowych nut, schowanych gdzieś w tle, na pierwszym planie za to przyjemne, dojrzałe owoce tropikalne, trochę miodu, banana i kwiatów. Słodycz naturalnie dominuje, ale obecny jest też element odświeżający, co dobrze balanuje całość. Brawo!

W ustach świetny balans między kwasowością a słodyczą (w słodką stronę, naturalnie, ale kontra jest wyraźnie zaznaczona), długie, gęste, z całą paletą smaków. Mamy kandyzowane owoce, brzoskwinie z puszki, miód… Finisz trwa długo, zostawiając elegancki, słodki posmak z lekką nutą goryczy, dodającej powagi całej konstrukcji.

Coś pięknego. Spędziliśmy przy nim bardzo miłe chwile. Można delektować się nim solo, pijąc małymi łyczkami, można też popić nim sernik. A najlepiej – kawałek pleśniowego sera. Akurat w Lidlu jest Stilton na promocji. Nie dajcie się dwa razy namawiać.

4,5/5