Saint Emilion Grand Cru na budżetowo

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Saint Emilion Grand Cru 2009 / Union de Producteurs de Saint-Emilion / Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon Rodzaj: czerwone, wytrawne Cena: 34,99 PLN Miejsce zakupu: Lidl Ocena: ***, polecane

W Lidlu mamy właśnie tydzień francuski, z tej okazji dyskont postanowił nam zaoferować w komplecie odpowiednie wino. Zamiast jednak rzucać kolejne Merlot w cenie 10PLN za litr, uderzył wysoko. Zaoferował nam wino z apelacji Saint Emilion, jednego z regionów najbardziej poważanych przez winnych geek'ów. I tu od razu zastrzeżenie, do takich okazji podchodzę zwykle dość sceptycznie. Dyskonty próbują zwykle przy tej okazji sprzedać wina o niekoniecznie najlepszej jakości, wykorzystując przy tym markę wysokiej apelacji. Samo wino zaś może być co prawda produkowane z winogron z danego obszaru, ale nie jest już wykonywane przez najlepszych producentów. Tak też jest i w tym przypadku, pod winem z Lidla podpisało się Union de Producteurs de Saint-Emilion. O ile zdążyłem się zorientować to stowarzyszenie wytwórców, którzy nie mają prawa do używania oznaczeń właściwych najbardziej cenionym winom z Saint-Emilion. Oczywiście to zupełnie win nie dyskwalifikuje! Dziwi jednak to, że UDSP zdecydowała się wyprodukować wino pod szyldem łączonym, czyli zlewkę spod znaku Saint-Emilion.

Po tych wszystkich zastrzeżeniach, należy powiedzieć, że testowane wino jest wcale niezłe. Pierwszy zapach raczej delikatny, beczkowy, ale spod niego przebijają się jakieś słodsze nuty. Żona powiedziała cukrow0-wiśniowe*, ja herbaciane. Smak wcale niezły, harmonijny, schowany alkohol, lekkie garbniki i nie wiem, jak to inaczej powiedzieć - niewulgarny. To wino delikatne, lekkie. Mi zasmakowało, żonie nieco mniej, ale ona jest wielką antyfanką Cabernet Sauvignon. Twierdzi, że każdy dodatek CS może zabić wino. :) Długo wahałem się między 4 a 3 *. W końcu przeważył argument ekonomiczny. Spytałem się, na ile wyceniam butelkę? Wyszło mi, że jestem w stanie za nią dać właśnie około 35-45PLN, ale nie więcej. Tak więc wino dobre, porządne, ale nie porywające.

--

* A potem stwierdziła (bez czytania składu!), czuję Merlot, Cabernet Sauvignion z tym jego kwachem i coś jeszcze. Czas mi odejść na emeryturę.

--

Grafika użyta we wpisie pochodzi ze strony:

http://www.flickr.com/photos/http2007/1116291269/lightbox/