Selone Nero Di Troia Primitivo 2016

Nazwa wina: Selone Nero Di Troia Primitivo 2016
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 19,99 PLN

 

Primitivo to nieustannie hicior w naszym pierwszym pięknym kraju, ale rośnie też rzesza hejterów, którym albo się przejadło albo nigdy nie trawili jego specyficznego charakteru. Niemniej w każdym sklepie, w którym można kupić wino, primitivo niemal na pewno znajdziemy na półce.

Selone Nero Di Troia Primitivo 2016
19,99zł
Lidl
Wytrawne

Co tu się dzieje w kieliszku… Smażone śliwki, palone drewno, dym, likier cassis. No przyznacie, nie są to komunikaty często spotykane w winach, zwłaszcza tak wyraźnie na pierwszym planie. Nut owocowych ciężko się doszukać, po napowietrzeniu i mocnym wdechu czujemy ponownie śliwkę i figę. Doprawdy niebanalny nos. Podoba nam się. W jakiś masochistyczny sposób…

Kwasowości niewiele, jest za to pełne ciało zbudowane na monstrualnym woltażu 14,5% - wino przelatuje przez usta niczym likier, niosąc zadziwiająco subtelny, ale złożony i długo utrzymujący się w ustach smak powideł śliwkowych, czarnego pieprzu, wanilii. Tanina jest okiełznana ale wyraźna, czas jej dobrze zrobił. Finiszuje miękko, zostawia posmak drewna i wanilii.

Nie jest to może szczyt elegancji i potęgi – zrobione jest w nieco przerysowanym stylu, smaki nie są wybitnie głębokie. Ale kurcze, jest ciekawe i niebanalne. Jego degustacja trwała dwa razy dłużej niż zazwyczaj. Nie wszyscy je pokochają, ale każdemu polecamy spróbować. Wysoka ocena dla zwrócenia Waszej uwagi – sprawdźcie, nie kosztuje majątku a będziecie mieli o czym gadać.

4/5