Szalom winomani! Poznajcie wina Genesis z Izraela!

Nazwa wina: Szalom winomani! Poznajcie wina Genesis z Izraela!
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Carrefour, Kaufland, Makro
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 30 PLN

 

Szalom Winomani!

Dziś nietypowo, bo poszukując na sklepowej półce win, które mogłyby rozwinąć nieco nasze winiarskie horyzonty (to jedyna metoda, żeby zmusić nas do nauki – kupić coś, czego nie znamy i wypić w towarzystwie wujka Google :) ), trafiliśmy na wina z Izraela. Do tego koszerne! Piliście już takie?

Szybka lekcja – co to znaczy, że wino jest koszerne? M.in.:

- winogrona można zbierać z krzaków od czwartego roku ich owocowania,
- obok krzewów winnych nie można uprawiać nic innego,
- co 7 lat winnica powinna odpoczywać,
- pewną, małą porcję wina należy wylać
- przebieg całej produkcji jest nadzorowany przez głównego rabina, który w rezultacie wydaje      potwierdzenie o koszerności wina
- owoce mogą być dotykane i przerabiane wyłącznie przez religijnych Żydów z wyłączeniem kobiet.

https://tim-wina.com.pl/index.php?p=m&idg=mg,2,7,414

No dobrze, sprawdźmy więc, jak Głównemu Rabinowi i jego „religijnym Żydom” udała się seria win Genesis.

Wina dostępne są głównie w Carrefourze, Kauflandzie i Makro, oraz wielu sklepach lokalnych. Cena to ok. 3 dyszki.


Genesis Sweet Red Do Trzech Dych Pl 1
Genesis Sweet Red Wine Cabernet Sauvignon
Czerwone, słodkie

Wino pachnie zupełnie nieźle – dojrzałe wiśnie, owoce leśne – jagoda z porzeczką. Aromat jest słodki, nieco dżemowy, ale nieprzegięty, da się spędzić dłuższą chwilę z nosem w kieliszku.

W ustach jest słodkie i delikatne. Jest to poziom słodyczy już raczej bez kompromisu, trzeba lubić takie klimaty, żeby pić je solo, albo wspomóc się kawałkiem czekoladowego ciasta. Ale jeśli trafimy na fana słodkości, to będzie zadowolony. Wino sprawia wrażenie pełnego, smaki ciemnych owoców są wyraźne, struktura jest gładka, zostawia przyjemny porzeczkowo-czekoladowy finisz.

Dobre, czerwone słodkie wino to coś, po co rzadko sięgamy, i jeszcze rzadziej zdarza się trafić na coś fajnego. To fajne jest. Przy solidnej dawce słodyczy oferuje przyjemną strukturę, gładkość i dobrej jakości owoc. Do zapamiętania na specjalne okazje.

4/5

Genesis Sweet Red Do Trzech Dych Pl 2
Genesis Semi Dry red
Czerwone, półwytrawne

Aromat o przeciętnej sile, ale przyjemnych nutach czerwonych owoców – wiśni i jeżyn, skręcających nieco w gotowaną stronę. Niezbyt złożony, niemniej jednak miły w obcowaniu.

W ustach smaki wiśni i śliwek, średniej wagi ciało o wyważonej kwasowości i zaakcentowanej słodyczy – balans ok, zaakceptują je wszyscy. Delikatne taniny i słodkawy, subtelnie czekoladowy finisz.

Po prostu przyjemne, półwytrawne wino. Nie powali tego, co zęby zjadł na degustacjach, ale zadowoli wszystkie ciocie na rodzinnej imprezie.

3,25/5

Genesis Sweet white Do Trzech Dych Pl 1
Genesis Emerald Riesling Colombard Sweet
Białe, słodkie

Pachnie naprawdę przyjemnie, dość intensywnie, z nutami brzoskwiń, dojrzałych cytrusów i owoców tropikalnych. Aromat jest oczywiście mocno słodki, ale nieprzesadnie cukierowy, owoce są dojrzałe, ale nie przejrzałe – jest ok, dobry balans jak na takiego słodziaka.

W ustach naturalnie spora ilość cukru, ale też lekka dawka cytrusowej rześkości odciążająca nieco całość wina. Ciało opiera się na tej słodyczy, wino zostaje w ustach przyzwoitą chwilę, finiszując nutą brzoskwiniowych landrynek.

Przyjemny trunek, nadaje się do popijania solo (zwłaszcza dla fanów łakoci albo tych uczulonych na kwasowość), ale najlepiej sprawdza się z kawałkiem ciasta.

4/5

Genesis semi dry white Do Trzech Dych Pl 1
Genesis Semi Dry White
Białe, półwytrawne

Aromat bardzo, ale to bardzo zachęcający – mamy słodkie, przyjemne, uwodzicielskie nuty kwiatów, pomarańczy, nutkę owoców tropikalnych, klimaty ogólnie perfumowe, a przy tym też świeższy akcent cytrusów. Intensywność niezła, wszystko póki co na plus.

W ustach wzorcowy wręcz balans między kwasowością a słodyczą, by wino mogło smakować naprawdę wielu odbiorcom – wszystko na swoim miejscu, w dobrych proporcjach, ani jedno ani drugie się nie wybija. Intensywność smaku to atut tego wina, dostarcza nam wyraźne nuty dojrzałych cytrusów, owoców tropikalnych, nutkę miodową. Finiszuje słodko i niespiesznie.

Na kolana pewnie nikogo nie powali, ale to naprawdę dobra pozycja w kategorii białe półwytrawne, kiedy trzeba obsłużyć całą imprezę jedną butelką. Koniecznie do zapamiętania na bankiety czy weselne stoły. Polecamy.

4/5